Евангелие с зачалами что это

Приложение: новозаветные литургические чтения в православной Церкви

71. Древняя ветхозаветная традиция церковного чтения Священного Писания

Слушание Слова Божия с самого начала было и остается главным источником, питающим веру каждого члена Церкви в отдельности и всей Церкви в целом как народа Божия.

Еще древний Израиль – ветхозаветная Церковь – концентрировал свою жизнь вокруг слушания Слова Божия, сначала возвещенного устно через пророков, а потом записанного в букве богодухновенными мужами и их помощниками. Все они: и пророки, и их продолжатели – принадлежали к одному и тому же народу – Церкви. За записанным навсегда сохранился статус Слова Божия, обращенного к Церкви, первоначально провозглашенного устно, а затем ставшего Словом письменным, Священным Писанием. Оно обращено к Церкви как тогда, когда впервые произносилось устами конкретных пророков, так и во все времена ее истории. Вот почему центральным местом и временем, по преимуществу (из всех мест и времен жизни верующего) посвященным чтению и слушанию Святого Писания, является не частная, домашняя обстановка, а общественное, т.е. церковное собрание. Такое собрание (по-греч. e)kklhsi/a, что и переводится как Церковь; или же в Ветхом Завете – близкое по значению sunagwgh/, синагога, означающее также собрание) есть со-брание прежде всего для совместного слушания Писания как Слова Божия.

Еще в ветхозаветном Израиле сложилась традиция, предусматривающая чтение всего свода Священного Писания, распределенного на небольшие смысловые отрывки на каждый день или на определенные дни недели в ритмичном цикле. Отдельную дневную «порцию» составляла, как правило, пара чтений из двух разделов, на которые разделялось Писание – Закон и Пророки.

72. Апостол и Евангелие

Пришествие в мир Господа Иисуса Христа, вызвавшее к жизни новый Израиль – Христианскую Церковь – привело к появлению новых Писаний, которые свидетельствуют об Иисусе как о Христе, воплотившемся Сыне Божием и Господе. Это Священное Писание Нового Завета. В свете новозаветных писаний – в свете Иисуса Христа – все дохристианское Писание Израиля, сохранив свое непреходящее значение Слова Божия, в Христианской Церкви стало называться Священным Писанием Ветхого Завета.

Новозаветная Церковь восприняла родившиеся в ее среде писания о Христе как Слово новое и исполненное окончательного смысла, который в Ветхом Завете еще только приготавливается и ожидается. Иначе говоря, на центральное церковное место, которое в Израиле отводилось Слову, провозглашенному и записанному как Закон Божий или пророческая весть о Боге, Христианская Церковь водрузила свое, новозаветное Писание. Но если само это Писание было новым, то метод и даже манера его церковного чтения, т.е. чтения в церковном собрании, были полностью или по крайней мере в главном унаследованы от ветхозаветного Израиля.

Так, довольно скоро в Церкви закрепилась синагогальная практика чтения Писания в виде пары смысловых отрывков из новозаветных Закона и Пророков, какими являются, соответственно, Евангелие и Апостол. В самом деле, Евангелие является главнейшей частью Нового Завета (как Закон для Ветхого Завета), тогда как Апостол, куда входят Книга Деяний и Апостольские Послания, аналогичен ветхозаветным пророческим книгам, продолжающим и комментирующим Закон.

73. Богослужения с чтением Нового Завета

Не вдаваясь в подробное историческое исследование того, как постепенно формировался порядок церковного чтения Нового Завета в Православной Церкви, опишем его в том виде, в каком он сложился к настоящему времени.

Во-первых, не все богослужения Церкви включают в себя чтение Священного Писания. Конечно, те из них, которые содержат такое чтение, являются более важными и праздничными. А сам момент чтения – кульминационным, особо торжественным и требующим повышенного почтения и внимания. Прежде всего это службы суточного круга:

1) Уже упомянутая Литургия Оглашенных (1-я часть Божественной литургии) – первая и самая главная из ситуаций, посвященных чтению Слова Божия;

2) Праздничная Утреня (т.е. с полиелеем, во время которого и читается Евангелие);

3) В редких случаях Вечерня (например, Пасхальная в 1-й день Пасхи);

4) Великие (т.н. Царские) часы, совершаемые в Рождественский и Крещенский сочельники и в Великую Пятницу.

Также чтения из Нового Завета читаются на богослужениях, посвященных конкретным случаям: Таинствам, молебнам с различным содержанием (благодарственный, о болящих, о путешествующих и т.п.), отпеваниям и т.п.

При этом на многих богослужениях (прежде всего на Литургии Оглашенных) имеет место упомянутая выше древняя практика читать Писание в виде двух отрывков – из Апостола и Евангелия. На Утрене же и Вечерне чтение Писания бывает только из Евангелия.

74. Зачала

Во всех случаях действует принцип целенаправленного выбора того или иного отрывка Писания, по смыслу относящегося к переживаемому событию. Этот выбор определен давно и составной частью входит в традицию Православной Церкви.

Ибо слово о Кресте для погибающих юродство есть, а для нас, спасаемых, – сила Божия.

Понятно, что в богослужебном варианте этот стих претерпевает изменение, не влияющее на смысл, но сообщающее зачалу самостоятельное звучание:

Братия, слово о Кресте для погибающих юродство есть, а для нас, спасаемых, – сила Божия.

Апостольские чтения из Посланий, как правило, вводятся обращениями «Братия» (по-слав. Бра́тіе ), «Возлюбленные» ( Возлю́бленніи ), «Чадо Тимофей» ( Ча́до Тімофе́е ) и др., а из книги Деяний – «В те дни» ( Во днѝ ѻ҆́ны ). Таким же образом вводится и чтение Евангельских зачал – с помощью фраз «В то время» ( Во вре́мѧ ѻ҆́но ), «Сказал Господь своим ученикам», или «. пришедшим к Нему иудеям», или «. притчу сию» ( Речѐ гдⷭ҇ь свои́мъ ᲂу҆ченикѡ́мъ или ко прише́дшымъ къ немꙋ̀ іꙋде́емъ или при́тчꙋ сію́ ). Эти вводные фразы, строго говоря, не являющиеся текстом Священного Писания в этом конкретном месте, называются киноварными вставками.

75. Круг праздничных чтений

Неделя пред Р.Х., святых отец, на Литургии: Евр. 11, 9–10. 17–23. 32–40 и Мф. 1, 1–25 ;

Рождественский сочельник: на Великих часах: на 1-м: Евр. 1, 1–12 и Мф. 1, 18–25 ; на 3-м: Гал. 3, 23–29 ; Лк. 2, 1–20 ; на 6-м: Евр. 1, 10 – 2, 3 ; Мф. 2, 1–12 ; на 9-м: Евр. 2, 11–18 ; Мф. 2, 13–23 ; на Литургии: Евр. 1, 1–12 и Лк. 2, 1–20 ;

В праздник Рождества: на Утрене: Мф. 1, 18–25 ; на Литургии: Гал. 4, 4–7 и Мф. 2, 1–12 ;

Но если выбор Евангелия достаточно очевиден, то выбор Апостольского чтения (на Литургии) обусловлен, как правило, богословским осмыслением празднуемого события. И здесь этот выбор гораздо шире. Ведь Апостольские Послания, из которых по преимуществу и состоит Апостол, содержат как раз истолкования и увещания на основе Евангелия. Так, например, на Литургии того же праздника Рождества Христова читается отрывок Гал. 4, 4–7 1150 – о том, что в родившемся Сыне Божием человек усыновляется Богом, а в других случаях берутся различные отрывки из Евр. Многие другие примеры Апостольских и Евангельских чтений в тот или иной праздник приводятся в настоящей книге в связи со знакомством с тем или иным новозаветным Писанием.

Достойно особого внимания то, как подчас не прямо, а так сказать идейно опосредованно бывают связаны чтения из Писания и празднуемые церковные события. Прежде всего это относится к многочисленным праздникам в честь Пресвятой Богородицы. Как известно, в Священном Писании Нового Завета очень мало говорится о Пресвятой Деве Марии. То немногое, что все-таки есть, встречается в подавляющем большинстве случаев только в Евангелиях. В результате из всех Богородичных праздников лишь один из них (!) располагает Евангельским чтением, прямо к нему относящимся – Благовещение Пресвятой Богородицы 1151 ( Лк. 1:24–38 ).

Все остальные праздники Богородицы, основанные на материале Священного Предания (Рождество Богородицы, Ее Введение во храм, Успение) или церковной истории (праздники в честь икон Божией Матери), опираются на одни и те же Евангельские (на Утрене: Лк. 1, 39–49. 56 ; на Литургии: Лк. 10, 38–42; 11, 27–28 ) и Апостольские чтения ( Флп. 2, 5–11 или реже Евр. 9, 1–7 ) – самые часто читаемые и «затертые» страницы богослужебных Евангелия и Апостола. Из этих чтений литургийные отрывки (Апостол и Евангелие) буквально ни слова не говорят о Пресвятой Богородице, так что смысловая связь приобретает не буквальное, а идейное, богословское значение. Так, в Лк. 10, 38–42; 11, 27–28 говорится о сестрах Марфе и Марии (имя последней лишь совпадает с именем Матери Иисуса), явивших разные образы служения Господу. Евангелие оканчивается знаменательным высказыванием Иисуса:

Блаженны слышащие Слово Божие и соблюдающие его ( Лк. 11:28 ).

Христос обратил эти слова ко всем как призыв. Но контекст праздничного богослужения в честь Богородицы заставляет думать, что самый яркий пример «слышания» и «соблюдения» Слова Божия явила Пресвятая Дева, о чем прямо говорится уже в самом Евангелии (см. Лк. 1, 38 ). Впрочем, неявное упоминание Пресвятой Матери Иисуса содержит предпоследний стих Евангельского чтения – слова женщины, слушавшей Иисуса:

Блаженно чрево, носившее Тебя, и сосцы, Тебя питавшие! ( Лк. 11:27 )

Все сказанное по поводу чтений в дни великих и малых православных церковных праздников относится к т.н. неподвижному кругу праздников. Он называется так потому, что даты этих праздников всегда одни и те же (праздник Рождества Христова – 25 декабря, а праздники прп. Сергия Радонежского – 5 июля и 25 сентября по ст.ст.). Как неподвижный праздник (предположим, память того или иного святого, чтимого в этот день) может быть отмечен практически каждый день календаря и, соответственно, на каждый день может быть взято подобающее праздничное чтение.

76. Чтения на богослужениях вне суточного круга

Когда богослужение совершается для конкретных людей или по поводу их конкретных молений (а эти службы могут совершаться практически в любое время суток независимо от богослужений суточного круга), то смысл чтения соответствует содержанию службы или моления. Происходит церковное воспоминание о том, как в древности, описанной в Евангелии, Христос проявил ту или иную милость к тем, кто к Нему приходил, и на этом основании высказывается просьба «здесь и сейчас» вновь явить такую же милость. Например, если совершается молебен о болящем, то читается Мф. 8, 5–13 – о том, как Господь исцелил слугу сотника. Во время Таинства Брака читается Евангелие о посещении Иисусом брачного пира в Кане Галилейской ( Ин. 2:1–11 ). Соответствующим образом выбирается и Апостол.

77. Круг рядовых чтений

Однако есть еще один, не менее важный по значению круг праздников, а значит, и связанный с ним круг новозаветных чтений. Это т.н. подвижный круг праздников и недель, называемый так по той причине, что его единственная точка отсчета – праздник Святой Пасхи – не имеет фиксированной даты, а каждый год попадает на разные числа апреля или начала мая. Пасха задает счет воскресеньям и неделям после Пасхи (недели и седмицы 1154 по Пасхе). Начиная со дня Пятидесятницы, которая, как и Пасха, празднуется всегда в воскресенье на 50-й день после нее, воскресенья и недели (недели и седмицы) считаются по Пятидесятнице. Начиная от Пасхи, распределяются и новозаветные (Апостольские и Евангельские) чтения на Литургии на каждый день всего года.

Расписание ежедневных рядовых новозаветных чтений составлено таким образом, чтобы на воскресенья приходились наиболее богатые и глубокие по смыслу чтения. Так, за определенными воскресеньями в их очередности, начиная от Пасхи, закрепилась та или инаяевангельская тематика. Это привело к тому, что за некоторыми из воскресений прочно закрепились устойчивые наименования, связанные с темой Евангельского чтения: например, «Неделя о мытаре и фарисее» (читается притча Лк. 18, 10–14 ), «Неделя о слепом» (читается рассказ об исцелении Иисусом слепорожденного, Ин. 9, 1–38 ) и др.

78. Воскресные евангельские чтения на Утрене

Особо следует сказать о своеобразном и довольно небольшом по протяженности круге Евангельских чтений на воскресных Утренях. Если на Литургии в воскресный день Апостольское и Евангельское чтения, взятые из самых разных глав Евангелий и Апостола, напрямую никак не связаны с пасхальной темой Воскресения, то именно Евангельские чтения на воскресной Утрене (чаще всего она совершается в составе Всенощного бдения в субботу вечером накануне воскресенья) сообщают богослужению пасхальный воскресный смысл. Последние главы четырех Евангелий ( Мф. 28 ; Мк. 16 ; Лк. 24 ; Ин. 20 – 21 ), в которых говорится о явлениях ученикам воскресшего Господа, распределены на несколько законченных эпизодов. Они по очереди читаются во время каждой очередной воскресной Утрени. Немедленно после такого чтения, как будто вновь и вновь увидев собственными глазами то, о чем говорится в этих рассказах, Церковь поет воскресную песнь:

«Воскресение Христово видевше (т.е. увидев Воскресение Христово), поклонимся Святому Господу Иисусу. »

Так как в самих Евангелиях подобных свидетельств сравнительно немного (лишь по одной заключительной главе в Синоптических Евангелиях и две последние в Ин.), то неудивительно, что и круг воскресных Евангельских чтений на Утрене сравнительно небольшой. Он состоит из одиннадцати отрывков (зачал), счет которых начинается по Пятидесятнице и повторяется по кругу несколько раз в год:

Источник

Зачало

Зача́ло (греч. περικοπή — нечто отде­лен­ное со всех сторон, перико́па) – термин, обо­зна­ча­ю­щий про­ну­ме­ро­ван­ные опре­де­лен­ным обра­зом фраг­менты тек­стов Еван­ге­лия и Апо­стола, на кото­рые они раз­де­лены для чтения при совер­ше­нии бого­слу­же­ний (каждый такой фраг­мент назы­ва­ется зача­лом).

Зачала обычно соот­вет­ствуют вос­по­ми­на­е­мому или совер­ша­е­мому собы­тию, его смыслу или его бого­слов­скому осмыс­ле­нию.

Суще­ствуют «рядо­вые зачала» – на каждый день в тече­ние года, зачала для празд­нич­ных служб, для бого­слу­же­ний во время Вели­кого поста, для «общих служб» святым, зачала «на всяку потребу» (для таинств и треб) и другие.

Счет зачал начи­на­ется с Пасхи, откры­ва­ю­щей «новый год» подвиж­ного годо­вого цикла. Первое еван­гель­ское зачало – «В начале было Слово…» ( Ин.1:1-17 ); первое апо­столь­ское – «Первую книгу напи­сал я к тебе…» ( Деян.1:1-8 ).

В Еван­ге­лии по Матфею цер­ков­ных зачал 116, по Марку – 71, по Луке – 114, по Иоанну – 67.
В Апо­столе зачала сум­марно про­счи­таны сплошь, всего их 335.
Книга Апо­ка­лип­сис раз­де­ле­ния на зачала не имеет, т.к. за бого­слу­же­нием не чита­ется. Если одно и то же зачало отно­сится сразу к несколь­ким собы­тиям, то оно может быть раз­де­лено на части. Когда напи­сано «зачало …, от полу», это значит, что зачало сле­дует читать не с начала, а немного ниже.

Апо­столь­ские чтения из Посла­ний, как пра­вило, вво­дятся обра­ще­ни­ями «Братия» (по-слав. Бра́тие ), «Воз­люб­лен­ные» ( Возлю́бленнии ), «Чадо Тимо­фей» ( Ча́до Тимофе́е ) и др., а из книги Деяний – «В те дни» ( Во днѝ оны ). Таким же обра­зом вво­дится и чтение Еван­гель­ских зачал – с помо­щью фраз «В то время» ( Во время оно ), «Сказал Гос­подь своим уче­ни­кам», или «… при­шед­шим к Нему иудеям», или «… притчу сию». Эти ввод­ные фразы, строго говоря, не явля­ю­щи­еся тек­стом Свя­щен­ного Писа­ния в этом кон­крет­ном месте, назы­ва­ются кино­вар­ными встав­ками.

Источник

По зачалам вопрос

Антон_А

Хотел бы начать читать дома Евангелие по зачалам.
Этому вполне помогает календарь на этом сайте. Благодарю!
Но хотелось бы иметь под рукой бумажную версию, чтобы каждый раз не не заходить в сеть и не выписывать что читать.

Вроде бы для этого подходит полный календарь http://azbyka.ru/days/ukaz_cht.php
Но например сегодняшние чтения (26-я неделя, среда, http://azbyka.ru/days) я там не нашел, там иные чтения. (Видимо какой то более сложный принцип, который мне пока не понятен.)

— Можно где то почитать про алгоритм как понять что читать по http://azbyka.ru/days/ukaz_cht.php или он очень сложен?

— Есть ли где календарь в сети, чтобы распечатать и уже по нему определять?

Андрей Борисов

Заблокирован

Там чтения преподобному указаны на среду.
Если вы хотите почитать дома службу святому, лучше, конечно, прочитать Апостол с Евангелием святому. А так, имхо, не обязательно. Вот и весь алгоритм)
В каждой православной Библии этот указатель есть.

Еще я бы посоветовал лучше на церковнославянском читать, можно даже с мобильного (имхо). Надеюсь, когда-то появится софтинка, которая поможет облегчить процесс поиска и чтения. Даже сам хотел ее сделать, да руки не доходят, ну и не умею.

Антон_А

Андрей, благодарю за отклик. Но к сожалению я пока так и не «схватил» суть дела.

С другой стороны в http://azbyka.ru/days/ukaz_cht.php вышеприведенная последовательность чтения последовательность значится как «Служба преподобных и Христа ради юродивых», а на среду 26-й недели там значится

Может быть это и есть зачало для чтения мирянином дома?

В то же время по «Союзу» идет передача «Читаем Евангелие вместе с Церковью» http://tv-soyuz.ru/peredachi/18-dekabrya-uchitel-kogda-zhe-eto-budet
Там еще другая последовательность Евангелия

Антон_А

Андрей Борисов

Заблокирован

Андрей, благодарю за отклик. Но к сожалению я пока так и не «схватил» суть дела.

С другой стороны в http://azbyka.ru/days/ukaz_cht.php вышеприведенная последовательность чтения последовательность значится как «Служба преподобных и Христа ради юродивых», а на среду 26-й недели там значится Может быть это и есть зачало для чтения мирянином дома?

В то же время по «Союзу» идет передача «Читаем Евангелие вместе с Церковью» http://tv-soyuz.ru/peredachi/18-dekabrya-uchitel-kogda-zhe-eto-budet
Там еще другая последовательность Евангелия
Что соответствует 28-й (а не 26-й) неделе по http://azbyka.ru/days/ukaz_cht.php
Почему так пока тоже не очень понятно.

Ну Антон, Савве освященному служба, соответственно, чтения из службы общей преподобным и Христа ради юродивым. У меня дома лежит календарь от Издательского совета РПЦ, там указаны и чтения дне, и святым. Часто в храмах, действительно, даже воскресное Евангелие не читается, а читается только святым. Но вы смело можете читать чтения, указанные на текущий день седмицы каждый день, добавляя по своему желанию чего захотите.

А по телеканалу это что-то скорее всего вы напутали, или кто-то еще. Счет седмиц у нас один, вы можете его проверить, отсчитав от Пятидесятницы, и придерживаться указателя. И святым любимым службу можно, кстати, читать когда захотите вместо Псалтиря и канонов с акафистами (имхо).

Источник

О ежедневном чтении Священного Писания по зачалам

Евангелие с зачалами что это. Смотреть фото Евангелие с зачалами что это. Смотреть картинку Евангелие с зачалами что это. Картинка про Евангелие с зачалами что это. Фото Евангелие с зачалами что это

Чтение святого Евангелия по зачалам — полезная нашему спасению практика сложившаяся в Церкви на протяжении веков. Чтобы узнать нужное чтение, необходимо открыть церковный календарь и посмотреть, какое же Зачало указано для чтения на этот день.

Зачало — это несколько стихов из Евангелия расположенных в определенной последовательности, используется в богослужении. Так, следуя за богослужебным кругом в течение всего года, читая Евангелие вместе с Церковью, вы прочтете все Евангелия, начиная с Евангелия от Иоанна.

В словаре от православного общества Азбука веры о церковных зачалах сказано:

Зачало – пронумерованные фрагменты текстов Евангелия и Апостола, на которые они разделены для прочтения при совершении богослужений.
Любой фрагмент Евангелия (или Апостола), меньший или больший, чем глава, или составленный из разрозненных выписок (для прочтения за богослужением), называется по-славянски зачалом и по-гречески перико́пой (περικοπή «нечто отделенное со всех сторон»).

Существуют «рядовые зачала» – на каждый день в течение года, зачала для праздничных служб, для богослужений во время Великого поста, для «общих служб» святым, зачала «на всяку потребу» (для таинств и треб) и другие.

Счет зачал начинается с Пасхи, открывающей «новый год» подвижного годового цикла. Первое евангельское зачало – «В начале было Слово…» (Ин. 1:1-17); первое апостольское – «Первую книгу написал я к тебе…» (Деяния. 1:1-8).
В Евангелии по Матфею церковных зачал 116, по Марку – 71, по Луке – 114, по Иоанну – 67. В Апостоле зачала суммарно просчитаны сплошь, всего их 355. Книга Апокалипсис разделения на зачала не имеет, т.к. за богослужением не читается.

На нашем сайте ссылка на Церковный календарь с зачалами находится в колонке справа. Сокращения «Утр.» и «Лит.» означают Утреня и Литургия. Указывают на время, когда читаются данные зачала.

Источник

От Иоан­на свя­тое Евангелие

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 1.

В на­ча­ле бе Сло­во, и Сло­во бе к Бо­гу, и Бог бе Сло­во. Сей бе ис­ко­ни к Бо­гу. Вся Тем бы­ша, и без Него ни­что­же бысть, еже бысть. В Том жи­вот бе, и жи­вот бе свет че­ло­ве­ком, и свет во тме све­тит­ся, и тма его не объ­ят. Бысть че­ло­век по­слан от Бо­га, имя ему Иоанн. Сей при­и­де во сви­де­тел­ство, да сви­де­тел­ству­ет о Све­те, да вси ве­ру имут ему. Не бе той свет, но да сви­де­тел­ству­ет о Све­те. Бе Свет ис­тин­ный, Иже про­све­ща­ет вся­ка­го че­ло­ве­ка гря­ду­ща­го в мир. В ми­ре бе, и мир Тем бысть, и мир Его не позна. Во своя при­и­де, и свои Его не при­я­ша. Ели­цы же при­я­ша Его, да­де им об­ласть ча­дом Бо­жи­им бы­ти, ве­ру­ю­щым во имя Его, иже не от кро­ве, ни от по­хо­ти плот­ския, ни от по­хо­ти му­же­ския, но от Бо­га ро­ди­ша­ся. И Сло­во плоть бысть и все­ли­ся в ны, и ви­де­хом сла­ву Его, сла­ву яко Еди­но­род­на­го от От­ца, ис­полнь бла­го­да­ти и ис­ти­ны. Иоанн сви­де­тел­ству­ет о Нем и воз­з­ва гла­го­ля: Сей бе, Его­же рех, Иже по мне Гря­дый, пре­до мною бысть, яко пер­вее мене бе. И от ис­пол­не­ния Его мы вси при­я­хом и бла­го­дать воз бла­го­дать. Яко за­кон Мо­и­сеом дан бысть, бла­го­дать же и ис­ти­на Иисус Хри­стом бысть.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 2.

Бо­га ник­то­же ви­де ни­где­же, Еди­но­род­ный Сын, сый в лоне От­чи, Той ис­по­ве­да. И сие есть сви­де­тел­ство Иоан­но­во, егда по­сла­ша Жи­до­ве от Иеру­са­ли­ма иере­ев и ле­ви­тов, да во­про­сят его: ты кто еси? И ис­по­ве­да и не от­вер­же­ся, и ис­по­ве­да, яко несмь аз Хри­стос. И во­про­си­ша его: что убо? Илиа ли еси ты? И гла­го­ла: несмь. Про­рок ли еси? И от­ве­ща: ни. Ре­ша же ему: кто еси? Да от­вет да­мы по­слав­шым ны, что гла­го­ле­ши о те­бе са­мем? Ре­че: аз глас во­пи­ю­ща­го в пу­сты­ни, ис­пра­ви­те путь Гос­по­день, яко­же ре­че Ис­а­иа про­рок. И по­слан­нии бе­ху от фа­ри­сей, и во­про­си­ша его и ре­ша ему: что убо кре­ща­е­ши, аще ты неси Хри­стос, ни Илиа, ни про­рок? От­ве­ща им Иоанн, гла­го­ла: аз кре­щаю во­дою, по­сре­де же вас сто­ит, Его­же вы не ве­сте, Той есть Гря­дый по мне, Иже пре­до мною бысть, Ему­же несмь аз до­сто­ин, да от­ре­шу ре­мень са­по­гу Его. Сия в Вифа­ва­ре бы­ша об он пол Иор­да­на, иде­же бе Иоанн крестя.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 3.

Во вре­мя оно, ви­де Иоанн Иису­са гря­ду­ща к се­бе и гла­го­ла: се, Аг­нец Бо­жий, взем­ляй гре­хи ми­ра. Сей есть, о Нем­же аз рех: по мне гря­дет Муж, Иже пре­до мною бысть, яко пер­вее мене бе. И аз не ве­дех Его, но да явит­ся Из­ра­и­ле­ви, се­го ра­ди при­и­дох аз во­дою кре­стя. И сви­де­тел­ство­ва Иоанн, гла­го­ля, яко ви­дех Ду­ха схо­дя­ща яко го­лу­бя с небе­се, и пре­бысть на Нем. И аз не ве­дех Его, но По­сла­вый мя кре­сти­ти во­дою, Той мне ре­че: над Него­же узри­ши Ду­ха схо­дя­ща и пре­бы­ва­ю­ща на Нем, Той есть кре­стяй Ду­хом Свя­тым, и аз ви­дех и сви­де­тел­ство­вах, яко Сей есть Сын Божий.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 4.

Во вре­мя оно, сто­я­ше Иоанн, и от уче­ник его два. И узрев Иису­са гря­ду­ща, гла­го­ла: се, Аг­нец Бо­жий. И слы­ша­ста его оба уче­ни­ка гла­го­лю­ща­го, и по Иису­се идо­ста. Об­ра­щь­ся же Иисус и ви­дев я по Се­бе иду­ща, гла­го­ла има: че­со ище­та? Она же ре­ста Ему: Рав­ви, еже гла­го­лет­ся ска­за­е­мо учи­те­лю, где жи­ве­ши? И гла­го­ла има: при­и­ди­та и ви­ди­та. При­и­до­ста и ви­де­ста, где жи­вя­ше, и у Него пре­быста день той. Бе же час яко де­ся­тый. Бе же Ан­дрей, брат Си­мо­на Пет­ра, един от обою слы­шав­шею от Иоан­на и по Нем шед­шею. Об­ре­те сей преж­де бра­та сво­е­го Си­мо­на и гла­го­ла ему: об­ре­то­хом Мес­сию, еже есть ска­за­е­мо Хри­стос. И при­ве­де его ко Иису­со­ви. Воз­зрев же нань Иисус ре­че: ты еси Си­мон сын Ионин, ты на­ре­че­ши­ся Ки­фа, еже ска­за­ет­ся Петр. Во утрий же вос­хо­те изы­ти в Га­ли­лею, и об­ре­те Фи­лип­па и гла­го­ла ему: гря­ди по Мне. Бе же Фи­липп от Виф­са­и­ды, от гра­да Ан­дрео­ва и Пет­ро­ва. Об­ре­те Фи­липп На­фа­наи­ла и гла­го­ла ему: Его­же пи­са Мо­и­сей в за­коне и про­ро­цы, об­ре­то­хом Иису­са сы­на Иоси­фо­ва, иже от На­за­ре­та. И гла­го­ла ему На­фа­наил: от На­за­ре­та мо­жет ли что доб­ро бы­ти? Гла­го­ла ему Фи­липп: при­и­ди и виждь. Ви­де же Иисус На­фа­наи­ла гря­ду­ща к Се­бе и гла­го­ла о нем: се, во­ис­тин­ну Из­ра­и­л­тя­нин, в нем­же льсти несть. Гла­го­ла Ему На­фа­наил: ка­ко мя зна­е­ши? От­ве­ща Иисус и ре­че ему: преж­де да­же не воз­гла­си те­бе Фи­липп, су­ща под смо­ков­ни­цею ви­дех тя. От­ве­ща На­фа­наил и гла­го­ла Ему: Рав­ви, Ты еси Сын Бо­жий, Ты еси Царь Из­ра­и­лев. От­ве­ща Иисус и ре­че ему: зане рех ти, яко ви­дех тя под смо­ков­ни­цею, ве­ру­е­ши, боль­ша сих узри­ши. И гла­го­ла ему: аминь, аминь гла­го­лю вам, от­се­ле узри­те небо от­вер­сто и Ан­ге­лы Бо­жия вос­хо­дя­щыя и нис­хо­дя­щыя над Сы­на Человеческаго.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 5.

Во вре­мя оно, вос­хо­те Иисус изы­ти в Га­ли­лею, и об­ре­те Фи­лип­па и гла­го­ла ему: гря­ди по Мне. Бе же Фи­липп от Виф­са­и­ды, от гра­да Ан­дрео­ва и Пет­ро­ва. Об­ре­те Фи­липп На­фа­наи­ла и гла­го­ла ему: Его­же пи­са Мо­и­сей в за­коне и про­ро­цы, об­ре­то­хом Иису­са сы­на Иоси­фо­ва, иже от На­за­ре­та. И гла­го­ла ему На­фа­наил: от На­за­ре­та мо­жет ли что доб­ро бы­ти? Гла­го­ла ему Фи­липп: при­и­ди и виждь. Ви­де же Иисус На­фа­наи­ла гря­ду­ща к Се­бе и гла­го­ла о нем: се, во­ис­тин­ну Из­ра­и­л­тя­нин, в нем­же льсти несть. Гла­го­ла Ему На­фа­наил: ка­ко мя зна­е­ши? От­ве­ща Иисус и ре­че ему: преж­де да­же не воз­гла­си те­бе Фи­липп, су­ща под смо­ков­ни­цею ви­дех тя. От­ве­ща На­фа­наил и гла­го­ла Ему: Рав­ви, Ты еси Сын Бо­жий, Ты еси Царь Из­ра­и­лев. От­ве­ща Иисус и ре­че ему: зане рех ти, яко ви­дех тя под смо­ков­ни­цею, ве­ру­е­ши, боль­ша сих узри­ши. И гла­го­ла ему: аминь, аминь гла­го­лю вам, от­се­ле узри­те небо от­вер­сто и Ан­ге­лы Бо­жия вос­хо­дя­щыя и нис­хо­дя­щыя над Сы­на Человеческаго.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 6.

Во вре­мя оно, брак бысть в Кане Га­ли­лей­стей, и бе Ма­ти Иису­со­ва ту. Зван же бысть Иисус и уче­ни­цы Его на брак. И недо­став­шу ви­ну, гла­го­ла Ма­ти Иису­со­ва к Нему: ви­на не имут. Гла­го­ла Ей Иисус: что есть Мне и Те­бе, Же­но? Не у при­и­де час Мой. Гла­го­ла Ма­ти Его слу­гам: еже аще гла­го­лет вам, со­тво­ри­те. Бе­ху же ту во­до­но­си ка­мен­ни шесть, ле­жа­ще по очи­ще­нию Иудей­ску, вме­стя­щии по две­ма или три­ем ме­рам. Гла­го­ла им Иисус: на­пол­ни­те во­до­но­сы во­ды. И на­пол­ни­ша их до вер­ха. И гла­го­ла им: по­чер­пи­те ныне и при­не­си­те ар­хит­ри­кли­но­ви. И при­не­со­ша. Яко­же вку­си ар­хит­ри­клин ви­на быв­ша­го от во­ды, и не ве­дя­ше, от­ку­ду есть, слу­ги же ве­дя­ху по­черп­шии во­ду, при­гла­си же­ни­ха ар­хит­ри­клин. И гла­го­ла ему: всяк че­ло­век преж­де доб­рое ви­но по­ла­га­ет, и егда упи­ют­ся, то­гда хужд­шее, ты же со­блюл еси доб­рое ви­но до­се­ле. Се со­тво­ри на­ча­ток зна­ме­ни­ем Иисус в Кане Га­ли­лей­стей и яви сла­ву Свою, и ве­ро­ва­ша в Него уче­ни­цы Его.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 7.

Во вре­мя оно, сни­де Иисус в Ка­пер­на­ум Сам и Ма­ти Его, и бра­тия Его и уче­ни­цы Его, и ту не мно­ги дни пре­бы­ша. И близ бе Пас­ха Иудей­ска, и взы­де во Иеру­са­лим Иисус и об­ре­те в церк­ви про­да­ю­щая ов­цы и во­лы и го­лу­би, и пе­няж­ни­ки се­дя­щыя. И со­тво­рив бичь от вер­вий, вся из­гна из церкве, ов­цы и во­лы, и торж­ни­ком раз­сы­па пе­ня­зи и дски опро­вер­же. И про­да­ю­щым го­лу­би ре­че: воз­ми­те сия от­сю­ду и не тво­ри­те до­му От­ца Мо­е­го до­му куп­ле­на­го. По­мя­ну­ша же уче­ни­цы Его, яко пи­са­но есть: жа­лость до­му Тво­е­го снесть Мя. От­ве­ща­ша же Иудее и ре­ша Ему: кое зна­ме­ние яв­ля­е­ши нам, яко сия тво­ри­ши? От­ве­ща Иисус и ре­че им: ра­зо­ри­те цер­ковь сию, и тре­ми ден­ми воз­двиг­ну ю. Ре­ша же Иудее: че­ты­ре­де­сять и ше­стию лет со­зда­на бысть цер­ков сия, и Ты ли тре­ми ден­ми воз­двиг­не­ши ю? Он же гла­го­ла­ше о церк­ви те­ла Сво­е­го. Егда убо во­ста от мерт­вых, по­мя­ну­ша уче­ни­цы Его, яко се гла­го­ла­ше, и ве­ро­ва­ша Пи­са­нию и сло­ве­си, еже ре­че Иисус.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 8.

Во вре­мя оно, че­ло­век некий бе от фа­ри­сей, Ни­ко­дим имя ему, князь Жи­дов­ский. Сей при­и­де ко Иису­су но­щию и ре­че Ему: Рав­ви, вем, яко от Бо­га при­шел еси учи­тель, ник­то­же бо мо­жет зна­ме­ний сих тво­ри­ти, яже Ты тво­ри­ши, аще не бу­дет Бог с ним. От­ве­ща Иисус и ре­че ему: аминь, аминь гла­го­лю те­бе: аще кто не ро­дит­ся свы­ше, не мо­жет ви­де­ти Цар­ствия Бо­жия. Гла­го­ла к Нему Ни­ко­дим: ка­ко мо­жет че­ло­век ро­ди­ти­ся стар сый? Еда мо­жет вто­рое вни­ти во утро­бу ма­те­ре сво­ея и ро­ди­ти­ся? От­ве­ща Иисус: аминь, аминь гла­го­лю те­бе, аще кто не ро­дит­ся во­дою и Ду­хом, не мо­жет вни­ти во Цар­ствие Бо­жие. Рож­ден­ное от пло­ти плоть есть, и рож­ден­ное от Ду­ха дух есть. Не ди­ви­ся, яко рех ти, по­до­ба­ет вам ро­ди­ти­ся свы­ше. Дух, иде­же хо­щет, ды­шет, и глас его слы­ши­ши, но не ве­си, от­ку­ду при­хо­дит и ка­мо идет, та­ко есть всяк че­ло­век рож­ден­ный от Ду­ха. От­ве­ща Ни­ко­дим и ре­че Ему: ка­ко мо­гут сия бы­ти? От­ве­ща Иисус и ре­че ему: ты еси учи­тель Из­ра­и­лев, и сих ли не ве­си? Аминь, аминь гла­го­лю те­бе, яко, еже ве­мы, гла­го­лем, и еже ви­де­хом, сви­де­тел­ству­ем, и сви­де­тел­ства На­ше­го не при­ем­ле­те. Аще зем­ная ре­кох вам, и не ве­ру­е­те, ка­ко, аще ре­ку вам небес­ная, уве­ру­е­те? И ник­то­же взы­де на небо, ток­мо сше­дый с небе­се Сын Че­ло­ве­че­ский, сый на небе­си. И яко­же Мо­и­сей воз­не­се змию в пу­сты­ни, та­ко по­до­ба­ет воз­не­сти­ся Сы­ну Че­ло­ве­че­ско­му, да всяк ве­ру­яй в Онь не по­гиб­нет, но имать жи­вот вечный.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 9.

Ре­че Гос­подь: ник­то­же взы­де на небо, ток­мо сше­дый с небе­се Сын Че­ло­ве­че­ский, сый на небе­си. И яко­же Мо­и­сей воз­не­се змию в пу­сты­ни, та­ко по­до­ба­ет воз­не­сти­ся Сы­ну Че­ло­ве­че­ско­му, да всяк ве­ру­яй в Онь не по­гиб­нет, но имать жи­вот веч­ный. Та­ко бо воз­лю­би Бог мир, яко и Сы­на Сво­е­го Еди­но­род­на­го дал есть, да всяк ве­ру­яй в Онь не по­гиб­нет, но имать жи­вот веч­ный. Не посла бо Бог Сы­на Сво­е­го в мир, да су­дит ми­ро­ви, но да спа­сет­ся Им мир.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 10.

Ре­че Гос­подь: та­ко воз­лю­би Бог мир, яко и Сы­на Сво­е­го Еди­но­род­на­го дал есть, да всяк ве­ру­яй в Онь не по­гиб­нет, но имать жи­вот веч­ный. Не посла бо Бог Сы­на Сво­е­го в мир, да су­дит ми­ро­ви, но да спа­сет­ся Им мир. Ве­ру­яй в Онь не бу­дет осуж­ден, а не ве­ру­яй уже осуж­ден есть, яко не ве­ро­ва во имя Еди­но­род­на­го Сы­на Бо­жия. Сей же есть суд, яко свет при­и­де в мир, и воз­лю­би­ша че­ло­ве­цы па­че тму, неже свет, бе­ша бо их де­ла зла. Всяк бо де­ла­яй злая нена­ви­дит све­та и не при­хо­дит к све­ту, да не об­ли­чат­ся де­ла его, яко лу­ка­ва суть. Тво­ряй же ис­ти­ну гря­дет к све­ту, да явят­ся де­ла его, яко о Бо­зе суть соделана.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 11.

Во вре­мя оно, при­и­де Иисус и уче­ни­цы Его в Жи­дов­скую зем­лю, и ту жи­вя­ше с ни­ми и кре­ща­ше. Бе же Иоанн кре­стя во Еноне близ Са­ли­ма, яко во­ды мно­ги бя­ху ту, и при­хож­да­ху и кре­ща­ху­ся. Не у бо бе всаж­ден в тем­ни­цу Иоанн. Бысть же стя­за­ние от уче­ник Иоан­но­вых со Иудеи о очи­ще­нии. И при­и­до­ша ко Иоан­ну и ре­ко­ша ему: рав­ви, Иже бе с то­бою об он пол Иор­да­на, Ему­же ты сви­де­тел­ство­вал еси, се, Сей кре­ща­ет, и вси гря­дут к Нему. От­ве­ща Иоанн и ре­че: не мо­жет че­ло­век прии­ма­ти ни­че­со­же, аще не бу­дет да­но ему с небе­се. Вы са­ми мне сви­де­тел­ству­е­те, яко рех: несмь аз Хри­стос, но яко по­слан есмь пред Ним. Име­яй неве­сту же­них есть, а друг же­ни­хов, стоя и по­слу­шая его, ра­до­стию ра­ду­ет­ся за глас же­ни­хов, сия убо ра­дость моя ис­пол­ни­ся. Оно­му по­до­ба­ет рас­ти, мне же ма­ли­ти­ся. Гря­дый свы­ше над все­ми есть, сый от зем­ли от зем­ли есть и от зем­ли гла­го­лет, Гря­дый с небе­се над все­ми есть. И еже ви­де и слы­ша, сие сви­де­тел­ству­ет, и сви­де­тел­ства Его ник­то­же при­ем­лет. При­е­мый Его сви­де­тел­ство ве­ро­ва, яко Бог ис­ти­нен есть.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 12.

Во вре­мя оно, при­и­де Иисус во град Са­ма­рий­ский, гла­го­ле­мый Си­харь, близ ве­си, юже да­де Иа­ков Иоси­фу сы­ну сво­е­му. Бе же ту ис­точ­ник Иа­ко­вль. Иисус же утружд­ся от пу­ти, се­дя­ше та­ко на ис­точ­ни­це, бе же яко час ше­стый. При­и­де же­на от Са­ма­рии по­чер­па­ти во­ду. Гла­го­ла ей Иисус: даждь Ми пи­ти. Уче­ни­цы бо Его от­шли бя­ху во град, да браш­но ку­пят. Гла­го­ла Ему же­на Са­ма­ря­ны­ня: ка­ко ты Жи­до­вин сый от мене пи­ти про­си­ши, же­ны Са­ма­ря­ны­ни су­щей? Не при­ка­са­ют­бо­ся Жи­до­ве Са­ма­ря­ном. От­ве­ща Иисус и ре­че ей: аще бы ве­да­ла еси дар Бо­жий, и Кто есть гла­го­ляй ти, даждь Ми пи­ти, ты бы про­си­ла у Него, и дал бы ти во­ду жи­ву. Гла­го­ла Ему же­на: гос­по­ди, ни по­чер­па­ла има­ши, и сту­де­нец есть глу­бок, от­ку­ду убо има­ши во­ду жи­ву? Еда ты бо­лий еси от­ца на­ше­го Иа­ко­ва, иже да­де нам сту­де­нец сей, и той из него пит и сы­но­ве его и ско­ти его? От­ве­ща Иисус и ре­че ей: всяк пи­яй от во­ды сея, вжаж­дет­ся па­ки, а иже пи­ет от во­ды, юже Аз дам ему, не вжаж­дет­ся во ве­ки, но во­да, юже Аз дам ему, бу­дет в нем ис­точ­ник во­ды те­ку­щия в жи­вот веч­ный. Гла­го­ла к Нему же­на: Гос­по­ди, даждь ми сию во­ду, да ни жаж­ду, ни при­хо­жду се­мо по­чер­па­ти. Гла­го­ла ей Иисус: иди, при­гла­си му­жа тво­е­го и при­и­ди се­мо. От­ве­ща же­на и ре­че Ему: не имам му­жа. Гла­го­ла ей Иисус: доб­ре рек­ла еси, яко му­жа не имам. Пять бо му­жей име­ла еси, и ныне, его­же има­ши, несть ти муж, се во­ис­тин­ну рек­ла еси. Гла­го­ла Ему же­на: Гос­по­ди, ви­жу, яко про­рок еси Ты, от­цы на­ши в го­ре сей по­кло­ни­ша­ся, и вы гла­го­ле­те, яко во Иеру­са­ли­мех есть ме­сто, иде­же кла­ня­ти­ся по­до­ба­ет. Гла­го­ла ей Иисус: же­но, ве­ру Ми ими, яко гря­дет час, егда ни в го­ре сей, ни во Иеру­са­ли­мех по­кло­ни­те­ся От­цу. Вы кла­ня­е­те­ся, его­же не ве­сте, мы кла­ня­ем­ся, его­же ве­мы, яко спа­се­ние от Иудей есть, но гря­дет час, и ныне есть, егда ис­тин­нии по­клон­ни­цы по­кло­нят­ся От­цу ду­хом и ис­ти­ною, ибо Отец та­ко­вых ищет по­кла­ня­ю­щих­ся Ему. Дух есть Бог, и иже кла­ня­ет­ся Ему, ду­хом и ис­ти­ною до­сто­ит кла­ня­ти­ся. Гла­го­ла Ему же­на: вем, яко Мес­сиа при­и­дет, гла­го­ле­мыи Хри­стос, егда Той при­и­дет, воз­ве­стит нам вся. Гла­го­ла ей Иисус: Аз есмь, гла­го­ляй с то­бою. И то­гда при­и­до­ша уче­ни­цы Его и чу­дя­ху­ся, яко с же­ною гла­го­ла­ше. Оба­че ник­то­же ре­че: че­со ище­ши? Или: что гла­го­ле­ши с нею? Оста­ви же во­до­нос свой же­на, и иде во град, и гла­го­ла че­ло­ве­ком: при­и­ди­те и ви­ди­те Че­ло­ве­ка, Иже ре­че ми вся, ели­ка со­тво­рих, еда Той есть Хри­стос? Изы­до­ша же из гра­да и гря­дя­ху к Нему. Меж­ду же сим мо­ля­ху Его уче­ни­цы Его, гла­го­лю­ще: Рав­ви, яждь. Он же ре­че им: Аз браш­но имам ясти, его­же вы не ве­сте. Гла­го­ла­ху убо уче­ни­цы к се­бе: еда кто при­не­се Ему ясти? Гла­го­ла им Иисус: Мое браш­но есть, да со­тво­рю во­лю По­слав­ша­го Мя и со­вер­шу де­ло Его. Не вы ли гла­го­ле­те, яко еще че­ты­ри ме­ся­цы суть, и жат­ва при­и­дет? Се, гла­го­лю вам: воз­ве­ди­те очи ва­ши и ви­ди­те ни­вы, яко пла­вы суть к жат­ве уже. И жняй мзду при­ем­лет и со­би­ра­ет плод в жи­вот веч­ный, да и се­яй вку­пе ра­ду­ет­ся и жняй. О сем бо сло­во есть ис­тин­ное, яко ин есть се­яй, и ин есть жняй. Аз по­слах вы жа­ти, иде­же вы не тру­ди­сте­ся, инии тру­ди­ша­ся, и вы в труд их вни­до­сте. От гра­да же то­го мно­зи ве­ро­ва­ша в Онь от Са­ма­рян, за сло­во же­ны сви­де­тел­ству­ю­щия, яко ре­че ми вся, ели­ка со­тво­рих. Егда убо при­и­до­ша к Нему Са­ма­ряне, мо­ля­ху Его, дабы пре­был у них, и пре­бысть ту два дни. И мно­го па­че ве­ро­ва­ша за сло­во Его. Жене же гла­го­ла­ху, яко не кто­му за твою бе­се­ду ве­ру­ем, са­ми бо слы­ша­хом и ве­мы, яко Сей есть во­ис­тин­ну Спас ми­ру, Христос.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 13.

Во вре­мя оно, бе некий ца­рев муж, его­же сын бо­ля­ше в Ка­пер­на­у­ме. Сей слы­шав, яко Иисус при­и­де от Иудеи в Га­ли­лею, иде к Нему и мо­ля­ше Его, да сни­дет и ис­це­лит сы­на Его, име­я­ше бо умре­ти. Ре­че убо Иисус к нему: аще зна­ме­нии и чу­дес не ви­ди­те, не има­те ве­ро­ва­ти. Гла­го­ла к Нему ца­рев муж: Гос­по­ди, сни­ди, преж­де да­же не умрет от­ро­ча мое. Гла­го­ла ему Иисус: иди, сын твой жив есть. И ве­ро­ва че­ло­век сло­ве­си, еже ре­че ему Иисус, и идя­ше. Абие же вхо­дя­щу ему, се, ра­би его сре­то­ша его и воз­ве­сти­ша ему, гла­го­лю­ще, яко сын твой жив есть. Во­про­ша­ше убо от них о ча­се, в ко­то­рый лег­чае ему бысть, и ре­ша ему, яко вче­ра в час сед­мый оста­ви его ог­нь. Ра­зу­ме же отец, яко той бе час, в онь­же ре­че ему Иисус, яко сын твой жив есть, и ве­ро­ва сам и весь дом его. Сие па­ки вто­рое зна­ме­ние со­тво­ри Иисус, при­шед от Иудеи в Галилею.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 14А.

Во вре­мя оно, взы­де Иисус во Иеру­са­лим. Есть же во Иеру­са­ли­мех Ов­чая ку­пель, яже гла­го­лет­ся ев­рей­ски Вифе­сда, пять при­твор иму­щи. В тех сле­жа­ше мно­же­ство бо­ля­щих, сле­пых, хро­мых, су­хих, ча­ю­щих дви­же­ния во­ды. Ан­гел бо Гос­по­день на вся­ко ле­то схож­да­ше в ку­пель и воз­му­ща­ше во­ду, и иже пер­вее вла­зя­ше по воз­му­ще­нии во­ды, здрав бы­ва­ше, яцем же неду­гом одер­жимь бы­ва­ше. Бе же ту некий че­ло­век, три­де­сять и осмь лет имый в неду­зе сво­ем. Се­го ви­дев Иисус ле­жа­ща и ра­зу­мев, яко мно­га ле­та уже имя­ше в неду­зе, гла­го­ла ему: хо­ще­ши ли цел бы­ти? От­ве­ща Ему недуж­ный: ей, Гос­по­ди, че­ло­ве­ка не имам, да, егда воз­му­тит­ся во­да, ввер­жет мя в ку­пель, егда же при­хо­жду аз, ин преж­де мене сла­зит. Гла­го­ла ему Иисус: во­ста­ни, воз­ми одр твой и хо­ди. И абие здрав бысть че­ло­век, и взем одр свой и хож­да­ше. Бе же суб­бо­та в той день. Гла­го­ла­ху же Жи­до­ве ис­це­лев­ше­му: суб­бо­та есть, и не до­сто­ит ти взя­ти од­ра тво­е­го. Он же от­ве­ща им: Иже мя со­тво­ри це­ла, Той мне ре­че: воз­ми одр твой и хо­ди. Во­про­си­ша же его: кто есть Че­ло­век ре­кий ти, воз­ми одр твой и хо­ди? Из­це­ле­вый же не ве­дя­ше, Кто есть, Иисус бо укло­ни­ся, на­ро­ду су­щу на ме­сте. По­том же об­ре­те его Иисус в церк­ви и ре­че ему: се, здрав еси, кто­му не со­гре­шай, да не гор­ше ти что бу­дет. Иде же че­ло­век и по­ве­да Иудеом, яко Иисус есть, иже мя со­тво­ри цела.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 14Б.

Во вре­мя оно, взы­де Иисус во Иеру­са­лим. Есть же во Иеру­са­ли­мех Ов­чая ку­пель, яже гла­го­лет­ся ев­рей­ски Вифе­сда, пять при­твор иму­щи. В тех сле­жа­ше мно­же­ство бо­ля­щих, сле­пых, хро­мых, су­хих, ча­ю­щих дви­же­ния во­ды. Ан­гел бо Гос­по­день на вся­ко ле­то схож­да­ше в ку­пель и воз­му­ща­ше во­ду, и иже пер­вее вла­зя­ше по воз­му­ще­нии во­ды, здрав бы­ва­ше, яцем же неду­гом одер­жимь бываше.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 15.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: Отец Мой до­се­ле де­ла­ет, и Аз де­лаю. И се­го ра­ди па­че ис­ка­ху Его Иудее уби­ти, яко не ток­мо разо­ря­ше суб­бо­ту, но и От­ца Сво­е­го гла­го­ла­ше Бо­га, ра­вен Ся тво­ря Бо­гу. От­ве­ща же Иисус и ре­че им: аминь, аминь гла­го­лю вам, не мо­жет Сын тво­ри­ти о Се­бе ни­че­со­же, аще не еже ви­дит От­ца тво­ря­ща, яже бо Он тво­рит, сия и Сын та­кож­де тво­рит. Отец бо лю­бит Сы­на и вся по­ка­зу­ет Ему, яже Сам тво­рит, и боль­ша сих по­ка­жет Ему де­ла, да вы чу­ди­те­ся. Яко­же бо Отец вос­кре­ша­ет мерт­выя и жи­вит, та­ко и Сын, их­же хо­щет, жи­вит. Отец бо не су­дит ни ко­му­же, но суд весь да­де Сы­но­ви, да вси чтут Сы­на, яко­же чтут От­ца, а иже не чтит Сы­на, не чтит От­ца по­слав­ша­го Его. Аминь, аминь гла­го­лю вам, яко слу­ша­яй сло­ве­се Мо­е­го и ве­ру­яй По­слав­ше­му Мя имать жи­вот веч­ный, и на суд не при­и­дет, но прейдет от смер­ти в живот.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 16.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: аминь, аминь гла­го­лю вам, яко слу­ша­яй сло­ве­се Мо­е­го и ве­ру­яй По­слав­ше­му Мя имать жи­вот веч­ный, и на суд не при­и­дет, но прейдет от смер­ти в жи­вот. Аминь, аминь гла­го­лю вам, яко гря­дет час, и ныне есть, егда мерт­вии услы­шат глас Сы­на Бо­жия и услы­шав­ше ожи­вут. Яко­же бо Отец имать жи­вот в Се­бе, та­ко да­де и Сы­но­ви жи­вот име­ти в Се­бе и об­ласть да­де Ему и суд тво­ри­ти, яко Сын Че­ло­вечь есть. Не ди­ви­те­ся се­му, яко гря­дет час, в онь­же вси су­щии во гро­бех услы­шат глас Сы­на Бо­жия, и изы­дут со­твор­шии бла­гая в вос­кре­ше­ние жи­во­та, а со­твор­шии злая в вос­кре­ше­ние су­да. Не мо­гу Аз о Се­бе тво­ри­ти ни­че­со­же. Яко­же слы­шу, суж­ду, и суд Мой пра­ве­ден есть, яко не ищу во­ли Мо­ея, но во­ли по­слав­ша­го Мя Отца.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 17.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: яко­же слы­шу, суж­ду, и суд Мой пра­ве­ден есть, яко не ищу во­ли Мо­ея, но во­ли по­слав­ша­го Мя От­ца. Аще Аз сви­де­тел­ствую о Мне, сви­де­тель­ство Мое несть ис­тин­но. Ин есть сви­де­тел­ству­яй о Мне, и вем, яко ис­тин­но есть сви­де­тел­ство, еже сви­де­тел­ству­ет о Мне. Вы по­сла­сте ко Иоан­ну, и сви­де­тел­ство­ва о ис­тине. Аз же не от че­ло­ве­ка сви­де­тел­ства при­ем­лю, но сия гла­го­лю, да вы спа­се­ни бу­де­те. Он бе све­тил­ник го­ря и све­тя, вы же вос­хо­те­сте воз­ра­до­ва­ти­ся в час све­те­ния его. Аз же имам сви­де­тел­ство бо­лее Иоан­но­ва, де­ла бо, яже да­де Мне Отец, да со­вер­шу я, та де­ла, яже Аз тво­рю, сви­де­тел­ству­ют о Мне, яко Отец Мя посла. И по­сла­вый Мя Отец Сам сви­де­тел­ство­ва о Мне. Ни гла­са Его ни­где­же слы­ша­сте, ни ви­де­ния Его ви­де­сте, и сло­ве­се Его не има­те пре­бы­ва­ю­ща в вас, зане, Его­же Той посла, Се­му вы ве­ры не ем­ле­те. Ис­пы­тай­те Пи­са­ний, яко вы мни­те в них име­ти жи­вот веч­ный, и та суть сви­де­тел­ству­ю­щая о Мне. И не хо­ще­те при­и­ти ко Мне, да жи­вот има­те. Сла­вы от че­ло­век не при­ем­лю, но ра­зу­мех вы, яко люб­ве Бо­жия не има­те в се­бе. Аз при­и­дох во имя От­ца Мо­е­го, и не при­ем­ле­те Мене, аще ин при­и­дет во имя свое, то­го при­ем­ле­те. Ка­ко вы мо­же­те ве­ро­ва­ти, сла­ву друг от дру­га при­ем­лю­ще, и сла­вы, яже от Еди­на­го Бо­га, не ище­те? Не мни­те, яко Аз на вы ре­ку ко От­цу, есть, иже на вы гла­го­лет, Мо­и­сей, на­нь­же вы упо­ва­е­те. Аще бо бысте ве­ро­ва­ли Мо­и­сео­ви, ве­ро­ва­ли бысте убо и Мне, о Мне бо той пи­са. Аще ли то­го пи­са­ни­ем не ве­ру­е­те, ка­ко Мо­им гла­го­лом ве­ру име­те? По сих иде Иисус на он пол мо­ря Га­ли­леи Ти­ве­ри­ад­ска, и по Нем идя­ше на­род мног, яко ви­дя­ху зна­ме­ния Его, яже тво­ря­ше на недужных.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 18.

Во вре­мя оно, воз­вед Иисус очи и ви­дев, яко мног на­род гря­дет к Нему, гла­го­ла к Фи­лип­пу: чим ку­пим хле­бы, да ядят сии? Сие же гла­го­ла­ше ис­ку­шая его, Сам бо ве­дя­ше, что хо­щет со­тво­ри­ти. От­ве­ща Ему Фи­липп: две­ма сто­ма пе­ня­зей хле­бы не до­вле­ют им, да кийж­до их ма­ло что при­и­мет. Гла­го­ла Ему един от уче­ник Его, Ан­дрей, брат Си­мо­на Пет­ра: есть от­ро­чищь зде един, иже имать пять хлеб яч­мен­ных и две ры­бе, но сии что суть на то­ли­ко? Ре­че же Иисус: со­тво­ри­те че­ло­ве­ки воз­ле­щи. Бе же тра­ва мно­га на ме­сте. Воз­ле­же убо му­жей чис­лом яко пять ты­сящ. При­ят же хле­бы Иисус и, хва­лу воз­дав, по­да­де уче­ни­ком, уче­ни­цы же воз­ле­жа­щым, та­кож­де и от ры­бу, ели­ко хо­тя­ху. И яко на­сы­ти­ша­ся, гла­го­ла уче­ни­ком Сво­им: со­бе­ри­те из­быт­ки укрух, да не по­гиб­нет ни­что­же. Со­бра­ша же и ис­пол­ни­ша два­на­де­ся­те ко­шя укрух от пя­тих хлеб яч­мен­ных, иже из­бы­ша яд­шым. Че­ло­ве­цы же ви­дев­ше зна­ме­ние, еже со­тво­ри Иисус, гла­го­ла­ху, яко Сей есть во­ис­тин­ну Про­рок Гря­дый в мир.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 19.

Во вре­мя оно, ви­дев­ше че­ло­ве­цы зна­ме­ние, еже со­тво­ри Иисус, гла­го­ла­ху, яко Сей есть во­ис­тин­ну Про­рок Гря­дый в мир. Иисус убо ра­зу­мев, яко хо­тят при­и­ти, да вос­хи­тят Его и со­тво­рят Его ца­ря, оти­де па­ки в го­ру един. Яко поз­де бысть, сни­до­ша уче­ни­цы Его на мо­ре, и вле­зо­ша в ко­рабль, и идя­ху на он пол мо­ря в Ка­пер­на­ум. И тма абие бысть, и не у бе при­шел к ним Иисус. Мо­ре же, вет­ру ве­лию ды­ха­ю­щу, воздви­за­ше­ся. Греб­ше же яко ста­дий два­де­сять пять или три­де­сять, узре­ша Иису­са хо­дя­ща по мо­рю и близ ко­раб­ля быв­ша, и убо­я­ша­ся. Он же гла­го­ла им: Аз есмь, не бой­те­ся. Хо­тя­ху убо при­я­ти Его в ко­рабль, и абие ко­рабль бысть на зем­ли, в ню­же идя­ху. Во утрий же на­род, иже сто­я­ше об он пол мо­ря, ви­дев, яко ко­раб­ля ино­го не бе ту, ток­мо един той, в онь­же вни­до­ша уче­ни­цы Его, и яко не вни­де со уче­ни­ки Сво­и­ми Иисус в ко­рабль, но еди­ни уче­ни­цы Его идо­ша, и ини при­и­до­ша ко­раб­ли от Ти­ве­ри­а­ды близ ме­ста, иде­же ядо­ша хле­бы, хва­лу воз­дав­ше Гос­по­де­ви. Егда же ви­де­ша на­ро­ди, яко Иису­са не бысть ту, ни уче­ник Его, вле­зо­ша са­ми в ко­раб­ли и при­и­до­ша в Ка­пер­на­ум, ищу­ще Иису­са, и об­рет­ше Его об он пол мо­ря, ре­ша Ему: Рав­ви, ко­гда зде бысть? От­ве­ща им Иисус и ре­че: аминь, аминь гла­го­лю вам, ище­те Мене, не яко ви­де­сте зна­ме­ние, но яко яли есте хле­бы и на­сы­ти­сте­ся. Де­лай­те не браш­но гиб­лю­щее, но браш­но пре­бы­ва­ю­щее в жи­вот веч­ный, еже Сын Че­ло­ве­че­ский вам даст, Се­го бо Отец зна­ме­на Бог.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 20.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: де­лай­те не браш­но гиб­лю­щее, но браш­но пре­бы­ва­ю­щее в жи­вот веч­ный, еже Сын Че­ло­ве­че­ский вам даст, Се­го бо Отец зна­ме­на Бог. Ре­ша же к Нему: что со­тво­рим, да де­ла­ем де­ла Бо­жия? От­ве­ща Иисус и ре­че им: се есть де­ло Бо­жие, да ве­ру­е­те в То­го, Его­же посла Он. Ре­ша же Ему: кое убо Ты тво­ри­ши зна­ме­ние, да ви­дим и ве­ру имем Те­бе? Что де­ла­е­ши? От­цы на­ши ядо­ша ман­ну в пу­сты­ни, яко­же есть пи­са­но: хлеб с небе­се да­де им ясти. Ре­че убо им Иисус: аминь, аминь гла­го­лю вам, не Мо­и­сей да­де вам хлеб с небе­се, но Отец Мой да­ет вам хлеб ис­тин­ный с небе­се. Хлеб бо Бо­жии есть схо­дяй с небе­се и да­яй жи­вот миру.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 21.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: Аз есмь хлеб жи­вот­ный, гря­дый ко Мне не имать взал­ка­ти­ся, и ве­ру­яй в Мя не имать вжаж­да­ти­ся ни­ко­гда­же. Но рех вам, яко и ви­де­сте Мя, и не ве­ру­е­те. Все, еже да­ет Мне Отец, ко Мне при­и­дет, и гря­ду­ща­го ко Мне не из­же­ну вон, яко сни­дох с небе­се, не да тво­рю во­лю Мою, но во­лю по­слав­ша­го Мя От­ца. Се же есть во­ля по­слав­ша­го Мя От­ца, да все, еже да­де Ми, не по­губ­лю от Него, но вос­кре­шу е в по­след­ний день.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 22.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: се есть во­ля По­слав­ша­го Мя, да всяк ви­дяй Сы­на и ве­ру­яй в Него имать жи­вот веч­ный, и вос­кре­шу его Аз в по­след­ний день. Роп­та­ху убо Иудее о Нем, яко ре­че: Аз есмь хлеб сше­дый с небе­се. И гла­го­ла­ху: не Сей ли есть Иисус сын Иоси­фов, Его­же мы зна­ем от­ца и Ма­терь? Ка­ко убо гла­го­лет Сей, яко с небе­се сни­дох? От­ве­ща убо Иисус и ре­че им: не роп­щи­те меж­ду со­бою, ник­то­же мо­жет при­и­ти ко Мне, аще не Отец по­сла­вый Мя при­вле­чет его, и Аз вос­кре­шу его в по­след­ний день.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 23.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: Аз есмь хлеб жи­вот­ный. От­цы ва­ши ядо­ша ман­ну в пу­сты­ни и ум­ро­ша. Сей есть хлеб схо­дяй с небе­се, да, аще кто от него яст, не умрет. Аз есмь хлеб жи­вот­ный, иже сше­дый с небе­се, аще кто снесть от хле­ба се­го, жив бу­дет во ве­ки, и хлеб, его­же Аз дам, Плоть Моя есть, юже Аз дам за жи­вот ми­ра. Пря­ху­ся же меж­ду со­бою Жи­до­ве, гла­го­лю­ще: ка­ко мо­жет Сей нам да­ти Плоть Свою ясти? Ре­че же им Иисус: аминь, аминь гла­го­лю вам, аще не сне­сте Пло­ти Сы­на Че­ло­ве­че­ска­го, ни пи­е­те Кро­ве Его, жи­во­та не има­те в се­бе. Ядый Мою Плоть и пи­яй Мою Кровь имать жи­вот веч­ный, и Аз вос­кре­шу его в по­след­ний день.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 24.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: ядый Мою Плоть и пи­яй Мою Кровь во Мне пре­бы­ва­ет, и Аз в нем. Яко­же посла Мя жи­вый Отец, и Аз жи­ву От­ца ра­ди, и ядый Мя, и той жив бу­дет Мене ра­ди. Сей есть хлеб сше­дый с небе­се, не яко­же ядо­ша от­цы ва­ши ман­ну и ум­ро­ша, ядый хлеб сей жив бу­дет во ве­ки. Сия ре­че на сон­ми­щи, учя в Ка­пер­на­у­ме. Мно­зи убо слы­шав­ше от уче­ник Его, ре­ша: же­сто­ко есть сло­во сие, и кто мо­жет Его по­слу­ша­ти? Ве­дый же Иисус в Се­бе, яко роп­щут о сем уче­ни­цы Его, ре­че им: сие ли вы блаз­нит? Аще убо узри­те Сы­на Че­ло­ве­че­ска­го вос­хо­дя­ща, иде­же бе преж­де? Дух есть, иже ожив­ля­ет, плоть не поль­зу­ет ни­что­же. Гла­го­лы, яже Аз гла­го­лах вам, дух суть и жи­вот суть, но суть от вас нецыи, иже не ве­ру­ют. Ве­дя­ше бо ис­ко­ни Иисус, кии суть неве­ру­ю­щии, и кто есть пре­да­яй Его. И гла­го­ла­ше: се­го ра­ди рех вам, яко ник­то­же мо­жет при­и­ти ко Мне, аще не бу­дет ему да­но от От­ца Мо­е­го. От се­го мно­зи от уче­ник Его идо­ша вспять и кто­му не хож­да­ху с Ним. Ре­че же Иисус обе­ма­на­де­ся­те: еда и вы хо­ще­те ити? От­ве­ща убо Ему Си­мон Петр: Гос­по­ди, к ко­му идем? Гла­го­лы жи­во­та веч­на­го има­ши, и мы ве­ро­ва­х­ом и по­зна­хом, яко Ты еси Хри­стос, Сын Бо­га живаго.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 25.

Во вре­мя оно, хож­да­ше Иисус по сих в Га­ли­леи, не хо­тя­ше бо во Иудеи хо­ди­ти, яко ис­ка­ху Его Иудее уби­ти. Бе же близ празд­ник Иудей­ский, пот­че­ние се­ни. Ре­ша убо к Нему бра­тия Его: прейди от­сю­ду, и иди во Иудею, да и уче­ни­цы Твои ви­дят де­ла Твоя, яже тво­ри­ши. Ник­то­же бо в тайне тво­рит что, и ищет сам яве бы­ти, аще сия тво­ри­ши, яви Се­бе ми­ро­ви. Ни бра­тия бо Его ве­ро­ва­ху в Него. Гла­го­ла убо им Иисус: вре­мя Мое не у при­и­де, вре­мя же ва­ше все­гда го­то­во есть. Не мо­жет мир нена­ви­де­ти вас, Мене же нена­ви­дит, яко Аз сви­де­тел­ствую о нем, яко де­ла Его зла суть. Вы взы­ди­те в празд­ник сей, Аз не взы­ду в празд­ник сей, яко вре­мя Мое не у ис­пол­ни­ся. Сия рек им, оста в Га­ли­леи. Егда же взы­до­ша бра­тия Его в празд­ник, то­гда и Сам взы­де, не яве, но яко тай. Жи­до­ве же ис­ка­ху Его в празд­ник и гла­го­ла­ху: где есть Он? И ро­пот мног бе о Нем в на­ро­дех, овии гла­го­ла­ху, яко благ есть. Инии же гла­го­ла­ху: ни, но льстит на­ро­ды. Ник­то­же убо яве гла­го­ла­ше о Нем, стра­ха ра­ди Иудейскаго.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 26.

В пре­по­ло­ве­ние Пять­де­сят­ни­цы взы­де Иисус во цер­ковь и уча­ше. И див­ля­ху­ся Иудее, гла­го­лю­ще: ка­ко Сей кни­ги весть не учи­вся? От­ве­ща убо им Иисус и ре­че: Мое уче­ние несть Мое, но По­слав­ша­го Мя. Аще кто хо­щет во­лю Его тво­ри­ти, ра­зу­ме­ет о уче­нии, кое от Бо­га есть, или Аз от Се­бе гла­го­лю: гла­го­ляй от се­бе сла­вы сво­ея ищет, а Ищяй сла­вы По­слав­ша­го Его, Сей ис­ти­нен есть, и несть неправ­ды в Нем. Не Мо­и­сей ли да­де вам за­кон? И ник­то­же от вас тво­рит за­ко­на. Что Мене ище­те уби­ти? От­ве­ща на­род и ре­че: бе­са ли има­ши? Кто Те­бе ищет уби­ти? От­ве­ща Иисус и ре­че им: еди­но де­ло со­тво­рих, и вси ди­ви­те­ся. Се­го ра­ди Мо­и­сей да­де вам об­ре­за­ние, не яко от Мо­и­сеа есть, но от отец, и в суб­бо­ту об­ре­за­е­те че­ло­ве­ка. Аще об­ре­за­ние при­ем­лет че­ло­век в суб­бо­ту, да не ра­зо­рит­ся за­кон Мо­и­сеов, на Мя ли гне­ва­е­те­ся, яко все­го че­ло­ве­ка здра­ва со­тво­рих в суб­бо­ту? Не су­ди­те на ли­ца, но пра­вед­ный суд су­ди­те. Гла­го­ла­ху убо нецыи от Иеру­са­лим­лян: не Сей ли есть, Его­же ищут уби­ти? И се, не оби­ну­я­ся гла­го­лет, и ни­че­со­же Ему не гла­го­лют, еда ка­ко ра­зу­ме­ша кня­зи, яко Сей есть Хри­стос? Но Се­го ве­мы, от­ку­ду есть, Хри­стос же егда при­и­дет, ник­то­же весть, от­ку­ду бу­дет. Воз­з­ва убо в церк­ви учя Иисус и гла­го­ля: и Мене ве­сте, и ве­сте, от­ку­ду есмь, и о Се­бе не при­и­дох, но есть ис­ти­нен По­сла­вый Мя, Его­же вы не ве­сте. Аз вем Его, яко от Него есмь, и Той Мя посла. Ис­ка­ху убо, да имут Его, и ник­то­же воз­ло­жи Нань ру­ки, яко не у бе при­шел час Его.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 27.

В по­след­ний день ве­ли­кий празд­ни­ка сто­я­ше Иисус и зва­ше, гла­го­ля: аще кто жаж­дет, да при­и­дет ко Мне и пи­ет. Ве­ру­яй в Мя, яко­же ре­че Пи­са­ние, ре­ки от чре­ва его ис­те­кут во­ды жи­вы. Сие же ре­че о Ду­се, Его­же хо­тя­ху прии­ма­ти ве­ру­ю­щии во имя Его, не у бо бе Дух Свя­тый, яко Иисус не у бе про­слав­лен. Мно­зи же от на­ро­да слы­шав­ше сло­во, гла­го­ла­ху: Сей есть во­ис­тин­ну про­рок. Дру­зии гла­го­ла­ху: Сей есть Хри­стос. Овии же гла­го­ла­ху: еда от Га­ли­леи Хри­стос при­хо­дит? Не Пи­са­ние ли ре­че, яко от се­мене Да­ви­до­ва и от Виф­ле­ем­ския ве­си, иде­же бе Да­вид, Хри­стос при­и­дет? Рас­пря убо бысть в на­ро­де Его ра­ди. Нецыи же от них хо­тя­ху яти Его, но ник­то­же воз­ло­жи Нань ру­це. При­и­до­ша же слу­ги ко ар­хи­ереом и фа­ри­сеом, и ре­ша им тии: поч­то не при­ве­до­сте Его? От­ве­ща­ша слу­ги: ни­ко­ли­же та­ко есть гла­го­лал че­ло­век, яко Сей Че­ло­век. От­ве­ща­ша убо им фа­ри­сее: еда и вы пре­льще­ни бысте? Еда кто от князь ве­ро­ва в Онь, или от фа­ри­сей? Но на­род сей, иже не весть за­ко­на, про­кля­ти суть. Гла­го­ла Ни­ко­дим к ним, иже при­ше­дый к Нему но­щию, един сый от них: еда за­кон наш су­дит че­ло­ве­ку, аще не слы­шит от него преж­де и ра­зу­ме­ет, что тво­рит? От­ве­ща­ша и ре­ко­ша ему: еда и ты от Га­ли­леи еси? Ис­пы­тай и виждь, яко про­рок от Га­ли­леи не при­хо­дит. Па­ки же им Иисус ре­че гла­го­ля: Аз есмь свет ми­ру, хо­дяй по Мне не имать хо­ди­ти во тме, но имать свет животный.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 28.

Во вре­мя оно, при­ве­до­ша ко Иису­су книж­ни­цы и фа­ри­сее же­ну, в пре­лю­бо­де­я­нии яту, и по­ста­вив­ше ю по­сре­де, гла­го­ла­ша Ему: Учи­те­лю, сия же­на ята есть ныне в пре­лю­бо­де­я­нии. В за­коне же нам Мо­и­сей по­ве­ле та­ко­выя ка­ме­ни­ем по­би­ва­ти, Ты же что гла­го­ле­ши? Сие же ре­ша ис­ку­ша­ю­ще Его, да бы­ша име­ли что гла­го­ла­ти Нань. Иисус же до­лу пре­клонь­ся, пер­стом пи­са­ше на зем­ли, не сла­гая им. Яко­же при­ле­жа­ху во­про­ша­ю­ще Его, вос­клонь­ся ре­че к ним: иже есть без гре­ха в вас, преж­де вер­зи ка­мень на ню. И па­ки до­лу пре­клонь­ся, пи­са­ше на зем­ли. Они же слы­шав­ше и со­ве­стию об­ли­ча­е­ми, ис­хож­да­ху един по еди­но­му, на­чен­ше от ста­рец до по­след­них, и оста един Иисус, и же­на по­сре­де су­щи. Вос­клонь­ся же Иисус и ни еди­на­го ви­дев, то­чию же­ну, ре­че ей: же­но, где суть, иже ва­жда­ху на тя? Ни кий­же ли те­бе осу­ди? Она же ре­че: ник­то­же, Гос­по­ди. Ре­че же ей Иисус: ни Аз те­бе осуж­даю, иди и от­се­ле кто­му не согрешай.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 29.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: Аз есмь свет ми­ру, хо­дяй по Мне не имать хо­ди­ти во тме, но имать свет жи­вот­ный. Ре­ша убо Ему фа­ри­сее: Ты о Се­бе Сам сви­де­тел­ству­е­ши, сви­де­тел­ство Твое несть ис­тин­но. От­ве­ща Иисус и ре­че им: аще Аз сви­де­тел­ствую о Се­бе, ис­тин­но есть сви­де­тел­ство Мое, яко вем, от­ку­ду при­и­дох и ка­мо иду, вы же не ве­сте, от­ку­ду при­хо­жду и ка­мо гря­ду. Вы по пло­ти су­ди­те, Аз не суж­ду ни ко­му­же. И аще суж­ду Аз, суд Мой ис­ти­нен есть, яко един несмь, но Аз и по­сла­вый Мя Отец. И в за­коне же ва­шем пи­са­но есть, яко двою че­ло­ве­ку сви­де­тел­ство ис­тин­но есть. Аз есмь сви­де­тел­ству­яй о Мне Са­мем, и сви­де­тел­ству­ет о Мне по­сла­вый Мя Отец. Гла­го­ла­ху же Ему: где есть Отец Твой? От­ве­ща Иисус: ни Мене ве­сте, ни От­ца Мо­е­го, аще Мя бысте ве­да­ли, и От­ца Мо­е­го ве­да­ли бысте. Сия гла­го­лы гла­го­ла Иисус в га­зо­фи­ла­кии, учя в церк­ви, и ник­то­же ят Его, яко не у бе при­шел час Его.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 30.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: Аз иду, и взы­ще­те Мене, и во гре­се ва­шем умре­те, амо­же Аз иду, вы не мо­же­те при­и­ти. Гла­го­ла­ху убо Иудее: еда Ся Сам уби­ет, яко гла­го­лет, амо­же Аз иду, вы не мо­же­те при­и­ти? И ре­че им: вы от ниж­них есте, Аз от выш­них есмь, вы от ми­ра се­го есте, Аз несмь от ми­ра се­го. Рех убо вам, яко умре­те во гре­сех ва­ших, аще бо не име­те ве­ры, яко Аз есмь, умре­те во гре­сех ва­ших. Гла­го­ла­ху убо Ему: Ты кто еси? И ре­че им Иисус: На­ча­ток, яко и гла­го­лю вам. Мно­га имам о вас гла­го­ла­ти и су­ди­ти, но По­сла­вый Мя ис­ти­нен есть, и Аз, яже слы­шах от Него, сия гла­го­лю в ми­ре. Не ра­зу­ме­ша убо, яко От­ца им гла­го­ла­ше. Ре­че же им Иисус: егда воз­не­се­те Сы­на Че­ло­ве­че­ска­го, то­гда ура­зу­ме­е­те, яко Аз есмь, и о Се­бе ни­че­со­же тво­рю, но, яко­же на­учи Мя Отец Мой, сия гла­го­лю. И по­сла­вый Мя со Мною есть, не оста­ви Мене еди­на­го Отец, яко Аз угод­ная Ему все­гда тво­рю. Сия Ему гла­го­лю­щу, мно­зи ве­ро­ва­ша в Него.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 31.

Ре­че Гос­подь к ве­ро­вав­шым Ему Иудеом: аще вы пре­бу­де­те во сло­ве­си Мо­ем, во­ис­тин­ну уче­ни­цы Мои бу­де­те и ура­зу­ме­е­те ис­ти­ну, и ис­ти­на сво­бо­дит вы. От­ве­ща­ша и ре­ша Ему: се­мя Ав­ра­ам­ле есмы и ни ко­му­же ра­бо­та­хом ни­ко­ли­же, ка­ко Ты гла­го­ле­ши, яко сво­бод­ни бу­де­те? От­ве­ща им Иисус: аминь, аминь гла­го­лю вам, яко всяк тво­ряй грех раб есть гре­ха, раб же не пре­бы­ва­ет в до­му во век, сын пре­бы­ва­ет во век. Аще убо Сын вы сво­бо­дит, во­ис­тин­ну сво­бод­ни бу­де­те. Вем, яко се­мя Ав­ра­ам­ле есте, но ище­те Мене уби­ти, яко сло­во Мое не вме­ща­ет­ся в вы. Аз, еже ви­дех у От­ца Мо­е­го, гла­го­лю, и вы убо, еже ви­де­сте у от­ца ва­ше­го, тво­ри­те. От­ве­ща­ша и ре­ша Ему: отец наш Ав­ра­ам есть. Гла­го­ла им Иисус: аще ча­да Ав­ра­ам­ля бысте бы­ли, де­ла Ав­ра­ам­ля бысте тво­ри­ли, ныне же ище­те Мене уби­ти, Че­ло­ве­ка, иже ис­ти­ну вам гла­го­лах, юже слы­шах от Бо­га, се­го Ав­ра­ам несть со­тво­рил, вы тво­ри­те де­ла от­ца ва­ше­го. Ре­ша же Ему: мы от лю­бо­де­я­ния несмы рож­де­ни, еди­на­го От­ца има­мы, Бо­га. Ре­че же им Иисус: аще Бог Отец ваш бы был, лю­би­ли бысте убо Мене, Аз бо от Бо­га изы­дох и приидох.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 32.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: аще Бог Отец ваш бы был, лю­би­ли бысте убо Мене, Аз бо от Бо­га изы­дох и при­и­дох. Не о Се­бе бо при­и­дох, но Той Мя посла, поч­то бе­се­ды Мо­ея не ра­зу­ме­е­те? Яко не мо­же­те слы­ша­ти сло­ве­се Мо­е­го, вы от­ца ва­ше­го диа­во­ла есте, и по­хо­ти от­ца ва­ше­го хо­ще­те тво­ри­ти. Он че­ло­ве­ко­убий­ца бе ис­ко­ни и во ис­тине не сто­ит, яко несть ис­ти­ны в нем, егда гла­го­лет лжу, от сво­их гла­го­лет, яко ложь есть и отец лжи. Аз же зане ис­ти­ну гла­го­лю, не ве­ру­е­те Мне, кто от вас об­ли­ча­ет Мя о гре­се? Аще ли ис­ти­ну гла­го­лю, поч­то вы не ве­ру­е­те Мне? Иже есть от Бо­га, гла­го­лов Бо­жи­их по­слу­ша­ет, се­го ра­ди вы не по­слу­ша­е­те, яко от Бо­га несте. От­ве­ща­ша убо Иудее и ре­ша Ему: не доб­ре ли мы гла­го­лем, яко Са­ма­ря­нин еси Ты и бе­са има­ши? От­ве­ща Иисус: Аз бе­са не имам, но чту От­ца Мо­е­го, и вы не чте­те Мене. Аз же не ищу сла­вы Мо­ея, есть Ищя и Су­дя. Аминь, аминь гла­го­лю вам, аще кто сло­во Мое со­блю­дет, смер­ти не имать ви­де­ти во веки.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 33.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: аминь, аминь гла­го­лю вам, аще кто сло­во Мое со­блю­дет, смер­ти не имать ви­де­ти во ве­ки. Ре­ша убо Ему Жи­до­ве: ныне ра­зу­ме­хом, яко бе­са има­ши, Ав­ра­ам ум­ре и про­ро­цы, и Ты гла­го­ле­ши: аще кто сло­во Мое со­блю­дет, смер­ти не имать вку­си­ти во ве­ки. Еда Ты бо­лий еси от­ца на­ше­го Ав­ра­ама, иже ум­ре? И про­ро­цы ум­ро­ша, ко­го Се­бе Сам Ты тво­ри­ши? От­ве­ща Иисус: аще Аз слав­лю­ся Сам, сла­ва Моя ни­че­со­же есть, есть Отец Мой сла­вяй Мя, Его­же вы гла­го­ле­те, яко Бог ваш есть. И не по­зна­сте Его, Аз же вем Его, и аще ре­ку, яко не вем Его, бу­ду по­до­бен вам ложь, но вем Его и сло­во Его со­блю­даю. Ав­ра­ам отец ваш рад бы был, дабы ви­дел день Мой, и ви­де и воз­ра­до­ва­ся. Ре­ша убо Иудее к Нему: пя­ти­де­сят лет не у има­ши, и Ав­ра­ама ли еси ви­дел? Ре­че же им Иисус: аминь, аминь гла­го­лю вам, преж­де да­же Ав­ра­ам не бысть, Аз есмь. Взя­ша убо ка­ме­ние, да вер­гут Нань, Иисус же скры­ся и изы­де из церкве, про­шед по­сре­де их, и ми­мо­хож­да­ше тако.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 34.

Во вре­мя оно, ми­мо­идый Иисус ви­де че­ло­ве­ка сле­па от рож­де­ства. И во­про­си­ша Его уче­ни­цы Его, гла­го­лю­ще: Рав­ви, кто со­гре­ши, сей ли, или ро­ди­те­ля его, яко слеп ро­ди­ся? От­ве­ща Иисус: ни сей со­гре­ши, ни ро­ди­те­ля его, но да явят­ся де­ла Бо­жия на нем. Мне по­до­ба­ет де­ла­ти де­ла По­слав­ша­го Мя, дон­де­же день есть, при­и­дет нощь, егда ник­то­же мо­жет де­ла­ти, егда в ми­ре есмь, свет есмь ми­ру. Сия рек, плю­ну на зем­лю, и со­тво­ри бре­ние от плю­но­ве­ния, и по­ма­за очи бре­ни­ем сле­по­му, и ре­че ему: иди, умый­ся в ку­пе­ли Си­ло­ам­сте, еже ска­за­ет­ся по­слан. Иде убо и умыся, и при­и­де ви­дя. Со­се­ди же и иже бя­ху ви­де­ли его преж­де, яко слеп бе, гла­го­ла­ху: не сей ли есть се­дяй и про­сяй? Овии гла­го­ла­ху, яко сей есть, инии же гла­го­ла­ху, яко по­до­бен ему есть. Он же гла­го­ла­ше, яко аз есмь. Гла­го­ла­ху же ему: ка­ко ти от­вер­зо­сте­ся очи? От­ве­ща он и ре­че: Че­ло­век на­ри­ца­е­мый Иисус бре­ние со­тво­ри и по­ма­за очи мои и ре­че ми: иди в ку­пель Си­ло­ам­лю и умый­ся. Шед же и умыв­ся, про­зрех. Ре­ша убо ему: кто Той есть? Гла­го­ла: не вем. Ве­до­ша же его к фа­ри­сеом, иже бе ино­гда слеп. Бе же суб­бо­та, егда со­тво­ри бре­ние Иисус и от­вер­зе ему очи. Па­ки же во­про­ша­ху его и фа­ри­сее, ка­ко про­зре. Он же ре­че им: бре­ние по­ло­жи мне на очи, и умых­ся, и ви­жу. Гла­го­ла­ху убо от фа­ри­сей нецыи: несть Сей от Бо­га Че­ло­век, яко суб­бо­ту не хра­нит. Овии гла­го­ла­ху: ка­ко мо­жет че­ло­век гре­шен си­це­ва зна­ме­ния тво­ри­ти? И рас­пря бе в них. Гла­го­ла­ху убо слеп­цу па­ки: ты что гла­го­ле­ши о Нем, яко от­вер­зе очи твои? Он же ре­че, яко про­рок есть. Не яша убо ве­ры Иудее о нем, яко слеп бе и про­зре, дон­де­же воз­гла­си­ша ро­ди­те­ля то­го про­зрев­ша­го, и во­про­си­ша я, гла­го­лю­ще: сей ли есть сын ваю, его­же вы гла­го­ле­те, яко слеп ро­ди­ся? Ка­ко убо ныне ви­дит? От­ве­ща­ста же им ро­ди­те­ля его и ре­ста: ве­мы, яко сей есть сын наю и яко слеп ро­ди­ся. Ка­ко же ныне ви­дит, не ве­мы, или кто от­вер­зе ему очи, мы не ве­мы, сам воз­раст имать, са­мо­го во­про­си­те, сам о се­бе да гла­го­лет. Сия ре­ко­ста ро­ди­те­ля его, яко бо­яста­ся Жи­дов, уже бо бя­ху сло­жи­ли­ся Жи­до­ве, да, аще кто Его ис­по­весть Хри­ста, от­лу­чен от сон­ми­ща бу­дет, се­го ра­ди ро­ди­те­ля его ре­ко­ста, яко воз­раст имать, са­мо­го во­про­си­те. Воз­гла­си­ша же вто­ри­цею че­ло­ве­ка, иже бе слеп, и ре­ша ему: даждь сла­ву Бо­гу, мы ве­мы, яко Че­ло­век Сей гре­шен есть. От­ве­ща убо он и ре­че: аще гре­шен есть, не вем, еди­но вем, яко слеп бех, ныне же ви­жу. Ре­ша же ему па­ки: что со­тво­ри те­бе? Ка­ко от­вер­зе очи твои? От­ве­ща им: ре­кох вам уже, и не слы­ша­сте, что па­ки хо­ще­те слы­ша­ти? Еда и вы уче­ни­цы Его хо­ще­те бы­ти? Они же уко­ри­ша его и ре­ша ему: ты уче­ник еси То­го, мы же Мо­и­сео­вы есмы уче­ни­цы. Мы ве­мы, яко Мо­и­сео­ви гла­го­ла Бог, Се­го же не ве­мы, от­ку­ду есть. От­ве­ща че­ло­век и ре­че им: о сем бо див­но есть, яко вы не ве­сте, от­ку­ду есть, и от­вер­зе очи мои. Вем же, яко греш­ни­ки Бог не по­слу­ша­ет, но аще кто Бо­го­чтец есть и во­лю Его тво­рит, то­го по­слу­ша­ет. От ве­ка несть слы­ша­но, яко кто от­вер­зе очи сле­пу рож­де­ну. Аще не бы был Сей от Бо­га, не мо­гл бы тво­ри­ти ни­че­со­же. От­ве­ща­ша и ре­ша ему: во гре­сех ты ро­дил­ся еси весь, и ты ли ны учи­ши? И из­гна­ша его вон. Услы­ша Иисус, яко из­гна­ша его вон, и об­рет его, ре­че ему: ты ве­ру­е­ши ли в Сы­на Бо­жия? От­ве­ща он и ре­че: и кто есть, Гос­по­ди, да ве­рую в Него? Ре­че же ему Иисус: и ви­дел еси Его, и Гла­го­ляй с то­бою Той есть. Он же ре­че: ве­рую, Гос­по­ди. И по­кло­ни­ся Ему.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 35А.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: на суд Аз в мир сей при­и­дох, да неви­дя­щии ви­дят, и ви­дя­щии сле­пи бу­дут. И слы­ша­ша от фа­ри­сей сия су­щии с Ним и ре­ша Ему: еда и мы сле­пи есмы? Ре­че им Иисус: аще бысте сле­пи бы­ли, не бысте име­ли гре­ха, ныне же гла­го­ле­те, яко ви­дим, грех убо ваш пре­бы­ва­ет. Аминь, аминь гла­го­лю вам, не вхо­дяй дверь­ми во двор ов­чий, но пре­ла­зя ину­де, той тать есть и раз­бой­ник, а вхо­дяй дверь­ми пас­тырь есть ов­цам, се­му двер­ник от­вер­за­ет, и ов­цы глас его слы­шат, и своя ов­цы гла­ша­ет по име­ни, и из­го­нит их. И егда своя ов­цы ижде­нет, пред ни­ми хо­дит, и ов­цы по нем идут, яко ве­дят глас его, по чуж­дем же не идут, но бе­жат от него, яко не зна­ют чуж­да­го гла­са. Сию прит­чу ре­че им Иисус, они же не ра­зу­ме­ша, что бя­ше, яже гла­го­ла­ше им. Ре­че же па­ки им Иисус: аминь, аминь гла­го­лю вам, яко Аз есмь дверь ов­цам. Вси, ели­ко их при­и­де преж­де Мене, та­тие суть и раз­бой­ни­цы, но не по­слу­ша­ша их ов­цы. Аз есмь дверь, Мною аще кто вни­дет, спа­сет­ся, и вни­дет и изы­дет, и па­жить обрящет.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 35Б.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: аминь, аминь гла­го­лю вам, не вхо­дяй дверь­ми во двор ов­чий, но пре­ла­зя ину­де, той тать есть и раз­бой­ник. А вхо­дяй дверь­ми пас­тырь есть ов­цам. Се­му двер­ник от­вер­за­ет, и ов­цы глас его слы­шат, и своя ов­цы гла­ша­ет по име­ни, и из­го­нит их. И егда своя ов­цы ижде­нет, пред ни­ми хо­дит, и ов­цы по нем идут, яко ве­дят глас его. По чуж­дем же не идут, но бе­жат от него, яко не зна­ют чуж­да­го гла­са. Сию прит­чу ре­че им Иисус, они же не ра­зу­ме­ша, что бя­ше, яже гла­го­ла­ше им. Ре­че же па­ки им Иисус: аминь, аминь гла­го­лю вам, яко Аз есмь дверь ов­цам. Вси, ели­ко их при­и­де преж­де Мене, та­тие суть и раз­бой­ни­цы, но не по­слу­ша­ша их ов­цы. Аз есмь дверь, Мною аще кто вни­дет, спа­сет­ся, и вни­дет и изы­дет, и па­жить обрящет.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 36.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: Аз есмь дверь, Мною аще кто вни­дет, спа­сет­ся, и вни­дет, и изы­дет, и па­жить об­ря­щет. Тать не при­хо­дит, раз­ве да укра­дет, и уби­ет, и по­гу­бит, Аз при­и­дох, да жи­вот имут и ли­ш­ше имут. Аз есмь пас­тырь доб­рый, пас­тырь доб­рый ду­шу свою по­ла­га­ет за ов­цы. А на­ем­ник, иже несть пас­тырь, ему­же не суть ов­цы своя, ви­дит вол­ка гря­ду­ща и остав­ля­ет ов­цы, и бе­га­ет, и волк рас­хи­тит их, и рас­пу­дит ов­цы. А на­ем­ник бе­жит, яко на­ем­ник есть и нера­дит о ов­цах. Аз есмь пас­тырь доб­рый, и знаю Моя, и зна­ют Мя Моя. Яко­же зна­ет Мя Отец, и Аз знаю От­ца, и ду­шу Мою по­ла­гаю за ов­цы. И ины ов­цы имам, яже не суть от дво­ра се­го, и тыя Ми по­до­ба­ет при­ве­сти, и глас Мой услы­шат, и бу­дет еди­но ста­до, и един Пастырь.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 37А.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: се­го ра­ди Мя Отец лю­бит, яко Аз ду­шу Мою по­ла­гаю, да па­ки при­и­му ю. Ник­то­же воз­мет ю от Мене, но Аз по­ла­гаю ю о Се­бе, об­ласть имам по­ло­жи­ти ю и об­ласть имам па­ки при­я­ти ю, сию за­по­ведь при­ях от От­ца Мо­е­го. Рас­пря же па­ки бысть во Иуде­ех за сло­ве­са сия. Гла­го­ла­ху же мно­зи от них: бе­са имать и неистов есть, что Его по­слу­ша­е­те? Инии гла­го­ла­ху: сии гла­го­ли не суть бес­ну­ю­ща­го­ся, еда мо­жет бес сле­пым очи от­вер­сти? Бы­ша же то­гда об­нов­ле­ния во Иеру­са­ли­мех, и зи­ма бе. И хож­да­ше Иисус в церк­ви, в при­тво­ре Со­ло­мо­ни. Обы­до­ша же Его Иудее и гла­го­ла­ху Ему: до­ко­ле ду­шы на­шя взем­ле­ши? Аще Ты еси Хри­стос, рцы нам не оби­ну­я­ся. От­ве­ща им Иисус: рех вам, и не ве­ру­е­те, де­ла, яже Аз тво­рю о име­ни От­ца Мо­е­го, та сви­де­тел­ству­ют о Мне, но вы не ве­ру­е­те, несте бо от овец Мо­их, яко­же рех вам. Ов­цы Моя гла­са Мо­е­го слу­ша­ют, и Аз знаю их, и по Мне гря­дут, и Аз жи­вот веч­ный дам им.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 37Б.

Во вре­мя оно, бы­ша об­нов­ле­ния во Иеру­са­ли­мех, и зи­ма бе. И хож­да­ше Иисус в церк­ви, в при­тво­ре Со­ло­мо­ни. Обы­до­ша же Его Иудее и гла­го­ла­ху Ему: до­ко­ле ду­шы на­шя взем­ле­ши? Аще Ты еси Хри­стос, рцы нам не оби­ну­я­ся. От­ве­ща им Иисус: рех вам, и не ве­ру­е­те, де­ла, яже Аз тво­рю о име­ни От­ца Мо­е­го, та сви­де­тел­ству­ют о Мне, но вы не ве­ру­е­те, несте бо от овец Мо­их, яко­же рех вам. Ов­цы Моя гла­са Мо­е­го слу­ша­ют, и Аз знаю их, и по Мне гря­дут, и Аз жи­вот веч­ный дам им.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 38.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: ов­цы Моя гла­са Мо­е­го слу­ша­ют, и Аз знаю их, и по Мне гря­дут. И Аз жи­вот веч­ный дам им, и не по­гиб­нут во ве­ки, и не вос­хи­тит их ник­то­же от ру­ки Мо­ея. Отец Мой, Иже да­де Мне, бо­лий всех есть, и ник­то­же мо­жет вос­хи­ти­ти их от ру­ки От­ца Мо­е­го. Аз и Отец еди­но есма. Взя­ша же ка­ме­ние па­ки Иудее, да по­би­ют Его. От­ве­ща им Иисус: мно­га добра де­ла явих вам от От­ца Мо­е­го, за кое их де­ло ка­ме­ние ме­ще­те на Мя? От­ве­ща­ша Ему Иудее, гла­го­лю­ще: о доб­ре де­ле ка­ме­ние не ме­щем на Тя, но о ху­ле, яко Ты, че­ло­век сый, тво­ри­ши Се­бе Бо­га. От­ве­ща им Иисус: несть ли пи­са­но в за­коне ва­шем: Аз рех, бо­зи есте? Аще оных ре­че бо­гов, к ним­же сло­во Бо­жие бысть, и не мо­жет ра­зо­ри­ти­ся Пи­са­ние, Его­же Отец свя­ти и посла в мир, вы гла­го­ле­те, яко ху­лу гла­го­ле­ши, зане рех: Сын Бо­жий есмь. Аще не тво­рю де­ла От­ца Мо­е­го, не ими­те Ми ве­ры, аще ли тво­рю, аще и Мне не ве­ру­е­те, де­лом Мо­им ве­руй­те, да ра­зу­ме­е­те и ве­ру­е­те, яко во Мне Отец, и Аз в Нем.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 39.

Во вре­мя оно, бе некто бо­ля Ла­зарь от Вифа­нии, от ве­си Ма­ри­и­ны и Мар­фы сест­ры ея. Бе же Ма­риа по­ма­зав­шая Гос­по­да ми­ром и отер­шая но­зе Его вла­сы сво­и­ми, ея­же брат Ла­зарь бо­ля­ше. По­сла­сте убо сест­ре к Нему, гла­го­лю­ще: Гос­по­ди, се, его­же лю­би­ши, бо­лит. Слы­шав же Иисус ре­че: сия бо­лезнь несть к смер­ти, но о сла­ве Бо­жии, да про­сла­вит­ся Сын Бо­жий ея ра­ди. Люб­ля­ше же Иисус Мар­фу и сест­ру ея и Ла­за­ря. Егда же услы­ша, яко бо­лит, то­гда пре­бысть на нем­же бе ме­сте два дни. По­том же гла­го­ла уче­ни­ком: идем во Иудею па­ки. Гла­го­ла­ша Ему уче­ни­цы: Рав­ви, ныне ис­ка­ху Те­бе ка­ме­ни­ем по­би­ти Иудее, и па­ки ли иде­ши та­мо? От­ве­ща Иисус: не два ли на­де­ся­те ча­са еста во дни? Аще кто хо­дит во дни, не по­ткнет­ся, яко свет ми­ра се­го ви­дит, аще же кто хо­дит в но­щи, по­ткнет­ся, яко несть све­та в нем. Сия ре­че и по­сем гла­го­ла им: Ла­зарь друг наш успе, но иду, да воз­бу­жу его. Ре­ша убо уче­ни­цы Его: Гос­по­ди, аще успе, спа­сен бу­дет. Ре­че же Иисус о смер­ти его, они же мне­ша, яко о успе­нии сна гла­го­лет. То­гда ре­че им Иисус не оби­ну­я­ся: Ла­зарь ум­ре, и ра­ду­ю­ся вас ра­ди, да ве­ру­е­те, яко не бех та­мо, но идем к нему. Ре­че же Фо­ма, гла­го­ле­мый Близ­нец, уче­ни­ком: идем и мы, да умрем с ним. При­шед же Иисус, об­ре­те его че­ты­ри дни уже иму­ща во гро­бе. Бе же Вифа­ниа близ Иеру­са­ли­ма, яко ста­дий пять­на­де­сять, и мно­зи от Иудей бя­ху при­шли к Мар­фе и Ма­рии, да уте­шат их о бра­те ею. Мар­фа убо егда услы­ша, яко Иисус гря­дет, сре­те Его, Ма­риа же до­ма се­дя­ше. Ре­че же Мар­фа ко Иису­су: Гос­по­ди, аще бы еси зде был, не бы брат мой умерл, но и ныне вем, яко ели­ка аще про­си­ши от Бо­га, даст Те­бе Бог. Гла­го­ла ей Иисус: вос­крес­нет брат твой. Гла­го­ла Ему Мар­фа: вем, яко вос­крес­нет в вос­кре­ше­ние, в по­след­ний день. Ре­че же ей Иисус: Аз есмь вос­кре­ше­ние и жи­вот. Ве­ру­яй в Мя, аще и умрет, ожи­вет, и всяк жи­вый и ве­ру­яй в Мя не умрет во ве­ки. Ем­ле­ши ли ве­ру се­му? Гла­го­ла Ему: ей, Гос­по­ди, аз ве­ро­вах, яко Ты еси Хри­стос Сын Бо­жий, иже в мир гря­дый. И сия рек­ши, иде и при­гла­си Ма­рию сест­ру свою тай, рек­ши: Учи­тель при­шел есть и гла­ша­ет тя. Она же яко услы­ша, во­ста ско­ро и иде к Нему. Не уже бо бе при­шел Иисус в весь, но бе на ме­сте, иде­же сре­те Его Мар­фа. Иудее же убо су­щии с нею в до­му и уте­ша­ю­ще ю, ви­дев­ше Ма­рию, яко ско­ро во­ста и изы­де, по ней идо­ша, гла­го­лю­ще, яко идет на гроб, да пла­чет та­мо. Ма­риа же яко при­и­де, иде­же бе Иисус, ви­дев­ши Его, па­де Ему на но­гу, гла­го­лю­щи Ему: Гос­по­ди, аще бы еси был зде, не бы умерл мой брат. Иисус убо, яко ви­де ю пла­чу­щу­ся и при­шед­шыя с нею Иудеи пла­чу­щя, за­пре­ти ду­ху и воз­му­ти­ся Сам и ре­че: где по­ло­жи­сте его? Гла­го­ла­ша Ему: Гос­по­ди, при­и­ди и виждь. Про­сле­зи­ся Иисус. Гла­го­ла­ху убо Жи­до­ве: виждь, ка­ко люб­ля­ше его. Нецыи же от них ре­ша: не мо­жа­ше ли Сей, от­вер­зый очи сле­по­му, со­тво­ри­ти, да и сей не умрет? Иисус же па­ки пре­тя в се­бе, при­и­де ко гро­бу. Бе же пе­ще­ра, и ка­мень ле­жа­ше на ней. Гла­го­ла Иисус: воз­ми­те ка­мень. Гла­го­ла Ему сест­ра умер­ша­го Мар­фа: Гос­по­ди, уже смер­дит, чет­ве­род­не­вен бо есть. Гла­го­ла ей Иисус: не рех ли ти, яко аще ве­ру­е­ши, узри­ши сла­ву Бо­жию? Взя­ша убо ка­мень, иде­же бе уме­рый ле­жя. Иисус же воз­ве­де очи го­ре и ре­че: От­че, хва­лу Те­бе воз­даю, яко услы­шал еси Мя. Аз же ве­дех, яко все­гда Мя по­слу­ша­е­ши, но на­ро­да ра­ди сто­я­ща­го окрест рех, да ве­ру имут, яко Ты Мя по­слал еси. И сия рек, гла­сом ве­ли­ким воз­з­ва: Ла­за­ре, гря­ди вон. И изы­де уме­рый, обя­зан ру­ка­ма и но­га­ма укро­ем, и ли­це его убру­сом обя­за­но. Гла­го­ла им Иисус: раз­ре­ши­те его и оста­ви­те ити. Мно­зи убо от Иудей при­шед­шии к Ма­рии и ви­дев­ше, яже со­тво­ри Иисус, ве­ро­ва­ша в Него.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 40.

Во вре­мя оно, со­бра­ша­ся ар­хи­ерее и фа­ри­сее на Иису­са и гла­го­ла­ху: что со­тво­рим? Яко Че­ло­век Сей мно­га зна­ме­ния тво­рит? Аще оста­вим Его та­ко, вси уве­ру­ют в Него, и при­и­дут Рим­ляне и воз­мут ме­сто и язык наш. Един же некто от них Ка­иа­фа, ар­хи­ерей сый ле­ту то­му, ре­че им: вы не ве­сте ни­че­со­же, ни по­мыш­ля­е­те, яко уне есть нам, да един че­ло­век умрет за лю­ди, а не весь язык по­гиб­нет. Се­го же о се­бе не ре­че, но ар­хи­ерей сый ле­ту то­му, про­ре­че, яко хо­тя­ше Иисус умре­ти за лю­ди, и не ток­мо за лю­ди, но да и ча­да Бо­жия рас­то­че­ная со­бе­рет во еди­но. От то­го убо дне со­ве­ща­ша, да уби­ют Его. Иисус же кто­му не яве хож­да­ше во Иуде­ех, но иде от­ту­ду во стра­ну близ пу­сты­ни, во Еф­рем на­ри­ца­е­мый град, и ту хож­да­ше со уче­ни­ки Сво­и­ми. Бе же близ Пас­ха Иудей­ска, и взы­до­ша мно­зи во Иеру­са­лим от стран преж­де Пас­хи, да очи­стят­ся. Ис­ка­ху убо Иису­са и гла­го­ла­ху к се­бе, в церк­ви сто­я­ще: что мнит­ся вам, яко не имать ли при­и­ти в празд­ник? Да­ша же ар­хи­ерее и фа­ри­сее за­по­ведь, да аще кто ощу­тит Его, где бу­дет, по­весть, яко да имут Его.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 41А.

Преж­де ше­сти дний Пас­хи при­и­де Иисус в Вифа­нию, иде­же бе Ла­зарь уме­рый, его­же вос­кре­си от мерт­вых. Со­тво­ри­ша же Ему ве­че­рю ту, и Мар­фа слу­жа­ше, Ла­зарь же един бе от воз­ле­жа­щих с Ним. Ма­риа же при­ем­ши лит­ру ми­ра нар­да пи­сти­ка мно­го­цен­на, по­ма­за но­зе Иису­со­ве, и от­ре вла­сы сво­и­ми но­зе Его. Хра­ми­на же ис­пол­ни­ся от во­ни ма­сти бла­го­вон­ныя. Гла­го­ла же един от уче­ник Его, Иуда Си­мо­нов Ис­ка­ри­от­ский, иже хо­тя­ше Его пре­да­ти: че­со ра­ди ми­ро сие не про­да­но бысть на три­ех стех пе­нязь и да­но ни­щым? Сие же ре­че, не яко о ни­щих пе­ча­ше­ся, но яко тать бе, и ков­че­жец име­я­ше, и вме­та­е­мая но­ша­ше. Ре­че же Иисус: не дей­те ея, да в день по­гре­бе­ния Мо­е­го со­блю­дет е. Ни­щыя бо все­гда има­те с со­бою, Мене же не все­гда има­те. Ра­зу­ме же на­род мног от Иудей, яко ту есть, и при­и­до­ша не Иису­са ра­ди ток­мо, но да и Ла­за­ря ви­дят, его­же вос­кре­си от мерт­вых. Со­ве­ща­ша же ар­хи­ерее, да и Ла­за­ря уби­ют, яко мно­зи его ра­ди идя­ху от Иудей и ве­ро­ва­ху во Иису­са. Во утрий же день на­род мног при­ше­дый в празд­ник, слы­шав­ше, яко Иисус гря­дет во Иеру­са­лим, при­я­ша ва­иа от фи­ник и изы­до­ша в сре­те­ние Ему, и зва­ху гла­го­лю­ще: осан­на, бла­го­сло­вен гря­дый во имя Гос­подне, Царь Из­ра­и­лев. Об­рет же Иисус ос­ля, все­де на не, яко­же есть пи­са­но: не бой­ся, дщи Си­о­ня, се Царь твой гря­дет, се­дя на жре­бя­ти ос­ли. Сих же не ра­зу­ме­ша уче­ни­цы Его преж­де, но егда про­сла­ви­ся Иисус, то­гда по­мя­ну­ша, яко сия бы­ша о Нем пи­са­на, и сия со­тво­ри­ша Ему. Сви­де­тел­ство­ва­ше убо на­род, иже бе преж­де с Ним, егда Ла­за­ря воз­гла­си от гро­ба и вос­кре­си его от мерт­вых. Се­го ра­ди и сре­те Его на­род, яко слы­ша­ша Его сие со­твор­ша знамение.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 41Б.

Во вре­мя оно, сви­де­тель­ство­ва­ше на­род сый со Иису­сом, егда Ла­за­ря воз­гла­си от гро­ба и вос­кре­си его от мерт­вых. Се­го ра­ди и сре­те Его на­род, яко слы­ша­ша Его сие со­твор­ша зна­ме­ние. Фа­ри­сее убо ре­ша к се­бе: ви­ди­те, яко ни ка­я­же поль­за есть? Се, мир по Нем идет. Бя­ху же нецыи Ел­ли­ни от при­шед­ших, да по­кло­нят­ся в празд­ник. Сии убо при­сту­пи­ша к Фи­лип­пу, иже бе от Виф­са­и­ды Га­ли­лей­ския, и мо­ля­ху его, гла­го­лю­ще: гос­по­ди, хо­щем Иису­са ви­де­ти. При­и­де Фи­липп и гла­го­ла Ан­дрео­ви, и па­ки Ан­дрей и Фи­липп гла­го­ла­ста Иису­со­ви. Иисус же от­ве­ща има, гла­го­ля: при­и­де час, да про­сла­вит­ся Сын Че­ло­ве­че­ский. Аминь, аминь гла­го­лю вам, аще зер­но пше­нич­но пад на зем­ли не умрет, то еди­но пре­бы­ва­ет, аще же умрет, мног плод со­тво­рит. Лю­бяй ду­шу свою по­гу­бит ю, и нена­ви­дяй ду­ши сво­ея в ми­ре сем в жи­вот веч­ный со­хра­нит ю. Аще кто Мне слу­жит, Мне да по­след­ству­ет, и иде­же есмь Аз, ту и слу­га Мой бу­дет, и аще кто Мне слу­жит, по­чтит его Отец Мой. Ныне ду­ша Моя воз­му­ти­ся, и что ре­ку? От­че, спа­си Мя от ча­са се­го, но се­го ра­ди при­и­дох на час сей. От­че, про­сла­ви имя Твое. При­и­де же глас с небе­се: и про­сла­вих, и па­ки про­слав­лю. На­род же сто­яй и слы­шав, гла­го­ла­ху: гром бысть. Инии гла­го­ла­ху: Ан­гел гла­го­ла Ему. От­ве­ща Иисус и ре­че: не Мене ра­ди глас сей бысть, но на­ро­да ра­ди. Ныне суд есть ми­ру се­му, ныне князь ми­ра се­го из­гнан бу­дет вон. И аще Аз воз­не­сен бу­ду от зем­ли, вся при­вле­ку к Се­бе. Сие же гла­го­ла­ше, на­зна­ме­нуя, ко­ею смер­тию хо­тя­ше умре­ти. От­ве­ща Ему на­род: мы слы­ша­хом от за­ко­на, яко Хри­стос пре­бы­ва­ет во ве­ки, ка­ко Ты гла­го­ле­ши, воз­не­сти­ся по­до­ба­ет Сы­ну Че­ло­ве­че­ско­му? Кто есть Сей Сын Че­ло­ве­че­ский? Ре­че же им Иисус: еще ма­ло вре­мя свет в вас есть. Хо­ди­те, дон­де­же свет има­те, да тма вас не имет, и хо­дяй во тме не весть, ка­мо идет. Дон­де­же свет има­те, ве­руй­те во свет, да сы­но­ве све­та бу­де­те. Сия гла­го­ла Иисус, и от­шед скры­ся от них. То­ли­ка зна­ме­ния со­твор­шу Ему пред ни­ми, не ве­ро­ва­ху в Него, да сбу­дет­ся сло­во Ис­а­ии про­ро­ка, еже ре­че: Гос­по­ди, кто ве­ро­ва слу­ху на­ше­му, и мыш­ца Гос­под­ня ко­му от­кры­ся? Се­го ра­ди не мо­жа­ху ве­ро­ва­ти, яко па­ки ре­че Ис­а­иа: осле­пи очи их и ока­ме­нил есть серд­ца их, да не ви­дят очи­ма, ни ра­зу­ме­ют серд­цем, и об­ра­тят­ся, и ис­це­лю их. Сия ре­че Ис­а­иа, егда ви­де сла­ву Его и гла­го­ла о Нем. Оба­че убо и от князь мно­зи ве­ро­ва­ша в Него, но фа­ри­сей ра­ди не ис­по­ве­до­ва­ху, да не из сон­мищ из­гна­ни бу­дут. Воз­лю­би­ша бо па­че сла­ву че­ло­ве­че­скую, неже сла­ву Бо­жию. Иисус же воз­з­ва и ре­че: ве­ру­яй в Мя не ве­ру­ет в Мя, но в По­слав­ша­го Мя. И ви­дяй Мя ви­дит По­слав­ша­го Мя. Аз свет в мир при­и­дох, да всяк ве­ру­яй в Мя во тме не пре­бу­дет. И аще кто услы­шит гла­го­лы Моя и не ве­ру­ет, Аз не суж­ду ему, не при­и­дох бо, да суж­ду ми­ро­ви, но да спа­су мир. От­ме­та­яй­ся Мене и не при­ем­ляй гла­гол Мо­их имать су­дя­ща­го ему, сло­во, еже гла­го­лах, то су­дит ему в по­след­ний день. Яко Аз от Се­бе не гла­го­лах, но по­сла­вый Мя Отец, Той Мне за­по­ведь да­де, что ре­ку и что воз­гла­го­лю. И вем, яко за­по­ведь Его жи­вот веч­ный есть, яже убо Аз гла­го­лю, яко­же ре­че Мне Отец, та­ко глаголю.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 42А.

Во вре­мя оно, со­вет со­тво­ри­ша фа­ри­сее на Иису­са, и ре­ша к се­бе: ви­ди­те, яко ни ка­я­же поль­за есть? Се, мир по Нем идет. Бя­ху же нецыи Ел­ли­ни от при­шед­ших, да по­кло­нят­ся в празд­ник. Сии убо при­сту­пи­ша к Фи­лип­пу, иже бе от Виф­са­и­ды Га­ли­лей­ския, и мо­ля­ху его, гла­го­лю­ще: гос­по­ди, хо­щем Иису­са ви­де­ти. При­и­де Фи­липп и гла­го­ла Ан­дрео­ви, и па­ки Ан­дрей и Фи­липп гла­го­ла­ста Иису­со­ви. Иисус же от­ве­ща има, гла­го­ля: при­и­де час, да про­сла­вит­ся Сын Че­ло­ве­че­ский. Аминь, аминь гла­го­лю вам, аще зер­но пше­нич­но пад на зем­ли не умрет, то еди­но пре­бы­ва­ет, аще же умрет, мног плод со­тво­рит. Лю­бяй ду­шу свою по­гу­бит ю, и нена­ви­дяй ду­ши сво­ея в ми­ре сем в жи­вот веч­ный со­хра­нит ю. Аще кто Мне слу­жит, Мне да по­след­ству­ет, и иде­же есмь Аз, ту и слу­га Мой бу­дет, и аще кто Мне слу­жит, по­чтит его Отец Мой. Ныне ду­ша Моя воз­му­ти­ся, и что ре­ку? От­че, спа­си Мя от ча­са се­го, но се­го ра­ди при­и­дох на час сей. От­че, про­сла­ви имя Твое. При­и­де же глас с небе­се: и про­сла­вих, и па­ки про­слав­лю. На­род же сто­яй и слы­шав, гла­го­ла­ху: гром бысть. Инии гла­го­ла­ху: Ан­гел гла­го­ла Ему. От­ве­ща Иисус и ре­че: не Мене ра­ди глас сей бысть, но на­ро­да ра­ди. Ныне суд есть ми­ру се­му, ныне князь ми­ра се­го из­гнан бу­дет вон. И аще Аз воз­не­сен бу­ду от зем­ли, вся при­вле­ку к Се­бе. Сие же гла­го­ла­ше, на­зна­ме­нуя, ко­ею смер­тию хо­тя­ше умре­ти. От­ве­ща Ему на­род: мы слы­ша­хом от за­ко­на, яко Хри­стос пре­бы­ва­ет во ве­ки, ка­ко Ты гла­го­ле­ши, воз­не­сти­ся по­до­ба­ет Сы­ну Че­ло­ве­че­ско­му? Кто есть Сей Сын Че­ло­ве­че­ский? Ре­че же им Иисус: еще ма­ло вре­мя свет в вас есть. Хо­ди­те, дон­де­же свет има­те, да тма вас не имет, и хо­дяй во тме не весть, ка­мо идет. Дон­де­же свет има­те, ве­руй­те во свет, да сы­но­ве све­та будете.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 42Б.

Ре­че Гос­подь: От­че, про­сла­ви имя Твое. При­и­де же глас с небе­се: и про­сла­вих, и па­ки про­слав­лю. На­род же сто­яй и слы­шав, гла­го­ла­ху: гром бысть. Инии гла­го­ла­ху: Ан­гел гла­го­ла Ему. От­ве­ща Иисус и ре­че: не Мене ра­ди глас сей бысть, но на­ро­да ра­ди. Ныне суд есть ми­ру се­му, ныне князь ми­ра се­го из­гнан бу­дет вон. И аще Аз воз­не­сен бу­ду от зем­ли, вся при­вле­ку к Се­бе. Сие же гла­го­ла­ше, на­зна­ме­нуя, ко­ею смер­тию хо­тя­ше умре­ти. От­ве­ща Ему на­род: мы слы­ша­хом от за­ко­на, яко Хри­стос пре­бы­ва­ет во ве­ки, ка­ко Ты гла­го­ле­ши, воз­не­сти­ся по­до­ба­ет Сы­ну Че­ло­ве­че­ско­му? Кто есть Сей Сын Че­ло­ве­че­ский? Ре­че же им Иисус: еще ма­ло вре­мя свет в вас есть. Хо­ди­те, дон­де­же свет има­те, да тма вас не имет, и хо­дяй во тме не весть, ка­мо идет. Дон­де­же свет има­те, ве­руй­те во свет, да сы­но­ве све­та будете.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 43.

Ре­че Гос­подь ко при­шед­шым к Нему иуде­ем: дон­де­же свет има­те, ве­руй­те во свет, да сы­но­ве све­та бу­де­те. Сия гла­го­ла Иисус, и от­шед скры­ся от них. То­ли­ка зна­ме­ния со­твор­шу Ему пред ни­ми, не ве­ро­ва­ху в Него, да сбу­дет­ся сло­во Ис­а­ии про­ро­ка, еже ре­че: Гос­по­ди, кто ве­ро­ва слу­ху на­ше­му, и мыш­ца Гос­под­ня ко­му от­кры­ся? Се­го ра­ди не мо­жа­ху ве­ро­ва­ти, яко па­ки ре­че Ис­а­иа: осле­пи очи их и ока­ме­нил есть серд­ца их, да не ви­дят очи­ма, ни ра­зу­ме­ют серд­цем, и об­ра­тят­ся, и ис­це­лю их. Сия ре­че Ис­а­иа, егда ви­де сла­ву Его и гла­го­ла о Нем. Оба­че убо и от князь мно­зи ве­ро­ва­ша в Него, но фа­ри­сей ра­ди не ис­по­ве­до­ва­ху, да не из сон­мищ из­гна­ни бу­дут. Воз­лю­би­ша бо па­че сла­ву че­ло­ве­че­скую, неже сла­ву Бо­жию. Иисус же воз­з­ва и ре­че: ве­ру­яй в Мя не ве­ру­ет в Мя, но в По­слав­ша­го Мя. И ви­дяй Мя ви­дит По­слав­ша­го Мя. Аз свет в мир при­и­дох, да всяк ве­ру­яй в Мя во тме не пре­бу­дет. И аще кто услы­шит гла­го­лы Моя и не ве­ру­ет, Аз не суж­ду ему, не при­и­дох бо, да суж­ду ми­ро­ви, но да спа­су мир.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 44.

Во вре­мя оно, преж­де празд­ни­ка Пас­хи, ве­дый Иисус, яко при­и­де Ему час, да прейдет от ми­ра се­го ко От­цу, воз­любль Своя су­щыя в ми­ре, до кон­ца воз­лю­би их. И ве­че­ри быв­шей, диа­во­лу уже вло­жив­шу в серд­це Иуде Си­мо­но­ву Ис­ка­ри­от­ско­му, да Его пре­даст, ве­дый Иисус, яко вся да­де Ему Отец в ру­це, и яко от Бо­га изы­де и к Бо­гу гря­дет, во­ста от ве­че­ри и по­ло­жи ри­зы, и при­емь лен­ти­он, пре­по­я­са­ся, по­том влия во­ду во умы­вал­ни­цу и на­чат умы­ва­ти но­ги уче­ни­ком и оти­ра­ти лен­ти­ем, им­же бе пре­по­я­сан. При­и­де же к Си­мо­ну Пет­ру, и гла­го­ла Ему той: Гос­по­ди, Ты ли мои умы­еши но­зе? От­ве­ща Иисус и ре­че ему: еже Аз тво­рю, ты не ве­си ныне, ура­зу­ме­е­ши же по сих. Гла­го­ла Ему Петр: не умы­еши но­гу мо­ею во ве­ки. От­ве­ща ему Иисус: аще не умыю те­бе, не има­ши ча­сти со Мною. Гла­го­ла Ему Си­мон Петр: Гос­по­ди, не но­зе мои ток­мо, но и ру­це и гла­ву. Гла­го­ла ему Иисус: из­мо­вен­ный не тре­бу­ет, ток­мо но­зе умы­ти, есть бо весь чист, и вы чи­сти есте, но не вси. Ве­дя­ше бо пре­да­ю­ща­го Его, се­го ра­ди ре­че, яко не вси чи­сти есте.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 45.

Во вре­мя оно, егда умы Иисус но­зе уче­ни­ком, при­ят ри­зы Своя, воз­лег па­ки, ре­че им: ве­сте ли, что со­тво­рих вам? Вы гла­ша­е­те Мя Учи­те­ля и Гос­по­да, и доб­ре гла­го­ле­те, есмь бо. Аще убо Аз умых ва­ши но­зе, Гос­подь и Учи­тель, и вы долж­ни есте друг дру­гу умы­ва­ти но­зе. Об­раз бо дах вам, да, яко­же Аз со­тво­рих вам, и вы тво­ри­те. Аминь, аминь гла­го­лю вам: несть раб бо­лий гос­по­да сво­е­го, ни по­слан­ник бо­лий по­слав­ша­го его. Аще сия ве­сте, бла­же­ни есте, аще тво­ри­те я.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 46.

Ре­че Гос­подь Сво­им уче­ни­ком: ныне про­сла­ви­ся Сын Че­ло­ве­че­ский, и Бог про­сла­ви­ся о Нем. Аще Бог про­сла­ви­ся о Нем, и Бог про­сла­вит Его в Се­бе, и абие про­сла­вит Его. Чад­ца, еще с ва­ми ма­ло есмь, взы­ще­те Мене, и яко­же рех Иудеом, яко амо­же Аз иду, вы не мо­же­те при­и­ти, и вам гла­го­лю ныне. За­по­ведь но­вую даю вам, да лю­би­те друг дру­га, яко­же воз­лю­бих вы, да и вы лю­би­те се­бе. О сем ра­зу­ме­ют вси, яко Мои уче­ни­цы есте, аще лю­бовь има­те меж­ду со­бою. Гла­го­ла Ему Си­мон Петр: Гос­по­ди, ка­мо иде­ши? От­ве­ща ему Иисус: амо­же Аз иду, не мо­же­ши ныне по Мне ити, по­сле­ди же по Мне иде­ши. Гла­го­ла Ему Петр: Гос­по­ди, поч­то не мо­гу ныне по Те­бе ити? ныне ду­шу мою за Тя по­ло­жу. От­ве­ща ему Иисус: ду­шу ли твою за Мя по­ло­жи­ши? Аминь, аминь гла­го­лю те­бе, не воз­гла­сит алек­тор, дон­де­же от­вер­же­ши­ся Мене три­щи. Да не сму­ща­ет­ся серд­це ва­ше, ве­руй­те в Бо­га, и в Мя ве­руй­те. В до­му От­ца Мо­е­го оби­те­ли мно­ги суть, аще ли же ни, ре­кл бых вам: иду уго­то­ва­ти ме­сто вам. И аще уго­тов­лю ме­сто вам, па­ки при­и­ду и по­иму вы к Се­бе, да иде­же есмь Аз, и вы бу­де­те, и амо­же Аз иду, ве­сте, и путь ве­сте. Гла­го­ла Ему Фо­ма: Гос­по­ди, не ве­мы, ка­мо иде­ши, и ка­ко мо­жем путь ве­де­ти? Гла­го­ла ему Иисус: Аз есмь путь и ис­ти­на и жи­вот, ник­то­же при­и­дет ко От­цу, ток­мо Мною. Аще Мя бысте зна­ли, и От­ца Мо­е­го зна­ли бысте убо, и от­се­ле по­зна­сте Его, и ви­де­сте Его. Гла­го­ла Ему Фи­липп: Гос­по­ди, по­ка­жи нам От­ца, и до­вле­ет нам. Гла­го­ла ему Иисус: то­ли­ко вре­мя с ва­ми есмь, и не по­знал еси Мене, Фи­лип­пе? Ви­де­вый Мене ви­де От­ца, и ка­ко ты гла­го­ле­ши: по­ка­жи нам От­ца? Не ве­ру­е­ши ли, яко Аз во От­це, и Отец во Мне есть? Гла­го­лы, яже Аз гла­го­лю вам, о Се­бе не гла­го­лю, Отец же во Мне пре­бы­ва­яй, Той тво­рит де­ла. Ве­руй­те Мне, яко Аз во От­це, и Отец во Мне. Аще ли же ни, за та де­ла ве­ру ими­те Ми. Аминь, аминь гла­го­лю вам: ве­ру­яй в Мя, де­ла, яже Аз тво­рю, и той со­тво­рит, и боль­ша сих со­тво­рит, яко Аз ко От­цу Мо­е­му гря­ду. И еже аще что про­си­те от От­ца во имя Мое, то со­тво­рю, да про­сла­вит­ся Отец в Сыне. И аще че­со про­си­те во имя Мое, Аз со­тво­рю. Аще лю­би­те Мя, за­по­ве­ди Моя со­блю­ди­те, и Аз умо­лю От­ца, и ино­го Уте­ши­те­ля даст вам, да бу­дет с ва­ми в век, Дух ис­ти­ны, Его­же мир не мо­жет при­я­ти, яко не ви­дит Его, ни­же зна­ет Его, вы же зна­е­те Его, яко в вас пре­бы­ва­ет и в вас бу­дет. Не остав­лю вас си­ры, при­и­ду к вам. Еще ма­ло, и мир кто­му не уви­дит Мене, вы же уви­ди­те Мя, яко Аз жи­ву, и вы жи­ви бу­де­те. В той день ура­зу­ме­е­те вы, яко Аз во От­це Мо­ем, и вы во Мне, и Аз в вас. Име­яй за­по­ве­ди Моя и со­блю­да­яй их, той есть лю­бяй Мя, а лю­бяй Мя воз­люб­лен бу­дет От­цем Мо­им, и Аз воз­люб­лю его и яв­лю­ся ему Сам. Гла­го­ла Ему Иуда не Ис­ка­ри­от­ский: Гос­по­ди, и что бысть, яко нам хо­ще­ши яви­ти­ся, а не ми­ро­ви? От­ве­ща Иисус и ре­че ему: аще кто лю­бит Мя, сло­во Мое со­блю­дет, и Отец Мой воз­лю­бит его, и к нему при­и­де­ма и оби­тель у него со­тво­ри­ма. Не лю­бяй Мя сло­вес Мо­их не со­блю­да­ет, и сло­во, еже слы­ша­сте, несть Мое, но по­слав­ша­го Мя От­ца. Сия гла­го­лах вам в вас сый, Уте­ши­тель же, Дух Свя­тый, Его­же по­слет Отец во имя Мое, той вы на­учит все­му и вос­по­мя­нет вам вся, яже рех вам. Мир остав­ляю вам, мир Мой даю вам, не яко­же мир да­ет, Аз даю вам. Да не сму­ща­ет­ся серд­це ва­ше, ни устра­ша­ет. Слы­ша­сте, яко Аз рех вам: иду и при­и­ду к вам. Аще бысте лю­би­ли Мя, воз­ра­до­ва­ли­ся бысте убо, яко рех: иду ко От­цу, яко Отец Мой бо­лий Мене есть. И ныне рех вам, преж­де да­же не бу­дет, да, егда бу­дет, ве­ру име­те. Кто­му не мно­го гла­го­лю с ва­ми, гря­дет бо се­го ми­ра князь и во Мне не имать ни­че­со­же. Но да ра­зу­ме­ет мир, яко люб­лю От­ца, и яко­же за­по­ве­да Мне Отец, та­ко тво­рю, во­ста­ни­те, идем от­сю­ду. Аз есмь ло­за ис­тин­ная, и Отец Мой де­ла­тель есть. Вся­ку роз­гу о Мне не тво­ря­щую пло­да, из­мет ю, и вся­ку тво­ря­щую плод, отре­бит ю, да мно­жай­ший плод при­не­сет. Уже вы чи­сти есте за сло­во, еже гла­го­лах вам. Бу­ди­те во Мне, и Аз в вас. Яко­же роз­га не мо­жет пло­да со­тво­ри­ти о се­бе, аще не бу­дет на ло­зе, та­ко и вы, аще во Мне не пре­бу­де­те. Аз есмь ло­за, вы же ро­ждие, и иже бу­дет во Мне, и Аз в нем, той со­тво­рит плод мног, яко без Мене не мо­же­те тво­ри­ти ни­че­со­же. Аще кто во Мне не пре­бу­дет, из­вер­жет­ся вон, яко­же роз­га, и из­сы­шет, и со­би­ра­ют ю и во ог­нь вла­га­ют, и сга­ра­ет. Аще пре­бу­де­те во Мне и гла­го­лы Мои в вас пре­бу­дут, его­же аще хо­ще­те, про­си­те, и бу­дет вам. О сем про­сла­ви­ся Отец Мой, да плод мног со­тво­ри­те и бу­де­те Мои уче­ни­и­цы. Яко­же воз­лю­би Мя Отец, и Аз воз­лю­бих вас, бу­ди­те в люб­ви Мо­ей. Аще за­по­ве­ди Моя со­блю­де­те, пре­бу­де­те в люб­ви Мо­ей, яко­же Аз за­по­ве­ди От­ца Мо­е­го со­блю­дох и пре­бы­ваю в Его люб­ви. Сия гла­го­лах вам, да ра­дость Моя в вас бу­дет и ра­дость ва­ша ис­пол­нит­ся. Сия есть за­по­ведь Моя, да лю­би­те друг дру­га, яко­же воз­лю­бих вы. Боль­ши сея люб­ве ник­то­же имать, да кто ду­шу свою по­ло­жит за дру­ги своя. Вы дру­зи Мои есте, аще тво­ри­те, ели­ка Аз за­по­ве­даю вам. Не кто­му вас гла­го­лю ра­бы, яко раб не весть, что тво­рит гос­подь его, вас же ре­кох дру­ги, яко вся, яже слы­шах от От­ца Мо­е­го, ска­зах вам. Не вы Мене из­бра­сте, но Аз из­брах вас и по­ло­жих вас, да вы иде­те и плод при­не­се­те, и плод ваш пре­бу­дет, да, его­же аще про­си­те от От­ца во имя Мое, даст вам. Сия за­по­ве­даю вам, да лю­би­те друг дру­га. Аще мир вас нена­ви­дит, ве­ди­те, яко Мене преж­де вас воз­не­на­ви­де. Аще от ми­ра бысте бы­ли, мир убо свое лю­бил бы, яко­же от ми­ра несте, но Аз из­брах вы от ми­ра, се­го ра­ди нена­ви­дит вас мир. По­ми­най­те сло­во, еже Аз рех вам: несть раб бо­лий гос­по­да сво­е­го. Аще Мене из­гна­ша, и вас из­же­нут, аще сло­во Мое со­блю­до­ша, и ва­ше со­блю­дут. Но сия вся тво­рят вам за имя Мое, яко не ве­дят По­слав­ша­го Мя. Аще не бых при­шел и гла­го­лал им, гре­ха не бы­ша име­ли, ныне же ви­ны не имут о гре­се сво­ем. Нена­ви­дяй Мене, и От­ца Мо­е­го нена­ви­дит. Аще дел не бых со­тво­рил в них, их­же ин ник­то­же со­тво­ри, гре­ха не бы­ша име­ли, ныне же и ви­де­ша, и воз­не­на­ви­де­ша Мене и От­ца Мо­е­го. Но да сбу­дет­ся сло­во, пи­сан­ное в за­коне их, яко воз­не­на­ви­де­ша Мя туне. Егда же при­и­дет Уте­ши­тель, Его­же Аз по­слю вам от От­ца, Дух ис­ти­ны, Иже от От­ца ис­хо­дит, Той сви­де­тел­ству­ет о Мне. И вы же сви­де­тел­ству­е­те, яко ис­ко­ни со Мною есте. Сия гла­го­лах вам, да не со­блаз­ни­те­ся. От сон­мищ ижде­нут вы, но при­и­дет час, да всяк, иже уби­ет вы, воз­мнит­ся служ­бу при­но­си­ти Бо­гу. И сия со­тво­рят, яко не по­зна­ша От­ца, ни Мене. Но сия гла­го­лах вам, да, егда при­и­дет час, вос­по­мя­не­те сия, яко Аз рех вам. Сих же вам ис­пер­ва не рех, яко с ва­ми бех. Ныне же иду к По­слав­ше­му Мя, и ник­то­же от вас во­про­ша­ет Мене: ка­мо иде­ши? Но яко сия гла­го­лах вам, скор­би ис­пол­них серд­ца ва­ша. Но Аз ис­ти­ну вам гла­го­лю: уне есть вам, да Аз иду, аще бо не иду Аз, Уте­ши­тель не при­и­дет к вам, аще ли же иду, по­слю Его к вам, и при­шед Он об­ли­чит мир о гре­се и о прав­де и о су­де. О гре­се убо, яко не ве­ру­ют в Мя. О прав­де же, яко ко От­цу Мо­е­му иду, и кто­му не ви­ди­те Мене. О су­де же, яко князь ми­ра се­го осуж­ден бысть. Еще мно­го имам гла­го­ла­ти вам, но не мо­же­те но­си­ти ныне, егда же при­и­дет Он, Дух ис­ти­ны, на­ста­вит вы на вся­ку ис­ти­ну, не от Се­бе бо гла­го­ла­ти имать, но ели­ка аще услы­шит, гла­го­ла­ти имать, и гря­ду­щая воз­ве­стит вам. Он Мя про­сла­вит, яко от Мо­е­го при­и­мет и воз­ве­стит вам. Вся, ели­ка имать Отец, Моя суть, се­го ра­ди рех, яко от Мо­е­го при­и­мет и воз­ве­стит вам. Вма­ле, и кто­му не ви­ди­те Мене, и па­ки вма­ле, и узри­те Мя, яко иду ко От­цу. Ре­ша же от уче­ник Его к се­бе, что есть сие, еже гла­го­лет нам: вма­ле, и не ви­ди­те Мене, и па­ки вма­ле, и узри­те Мя? И: яко Аз иду ко От­цу? Гла­го­ла­ху убо: что сие есть, еже гла­го­лет, вма­ле? Не ве­мы, что гла­го­лет. Ра­зу­ме же Иисус, яко хо­тя­ху Его во­про­ша­ти, и ре­че им: о сем ли стя­за­е­те­ся меж­ду со­бою, яко рех: вма­ле, и не ви­ди­те Мене, и па­ки вма­ле, и узри­те Мя? Аминь, аминь гла­го­лю вам, яко вос­пла­че­те­ся и возры­да­е­те вы, а мир воз­ра­ду­ет­ся, вы же пе­чаль­ни бу­де­те, но пе­чаль ва­ша в ра­дость бу­дет. Же­на егда раж­да­ет, скорбь имать, яко при­и­де год ея, егда же ро­дит от­ро­ча, кто­му не пом­нит скор­би за ра­дость, яко ро­ди­ся че­ло­век в мир. И вы же пе­чаль има­те убо ныне, па­ки же узрю вы, и воз­ра­ду­ет­ся серд­це ва­ше, и ра­до­сти ва­шея ник­то­же воз­мет от вас, и в той день Мене не вос­про­си­те ни­че­со­же. Аминь, аминь гла­го­лю вам, яко ели­ка аще че­со про­си­те от От­ца во имя Мое, даст вам. До­се­ле не про­си­сте ни­че­со­же во имя Мое, про­си­те, и при­и­ме­те, да ра­дость ва­ша ис­пол­не­на бу­дет. Сия в прит­чах гла­го­лах вам, но при­и­дет час, егда кто­му в прит­чах не гла­го­лю вам, но яве о От­це воз­ве­щу вам. В той день во имя Мое вос­про­си­те, и не гла­го­лю вам, яко Аз умо­лю От­ца о вас. Сам бо Отец лю­бит вы, яко вы Мене воз­лю­би­сте и ве­ро­ва­сте, яко Аз от Бо­га изы­дох. Изы­дох от От­ца и при­и­дох в мир, и па­ки остав­ляю мир и иду ко От­цу. Гла­го­ла­ша Ему уче­ни­цы Его: се, ныне не оби­ну­я­ся гла­го­ле­ши, а прит­чи ни ко­е­я­же не гла­го­ле­ши. Ныне ве­мы, яко ве­си вся и не тре­бу­е­ши, да кто Тя во­про­ша­ет, о сем ве­ру­ем, яко от Бо­га из­шел еси. От­ве­ща им Иисус: ныне ли ве­ру­е­те? Се, гря­дет час, и ныне при­и­де, да ра­зы­де­те­ся кийж­до во своя и Мене еди­на­го оста­ви­те, и несмь един, яко Отец со Мною есть. Сия гла­го­лах вам, да во Мне мир има­те. В ми­ре скорб­ни бу­де­те, но дер­зай­те, яко Аз по­бе­дих мир. Сия гла­го­ла Иисус и воз­ве­де очи Свои на небо и ре­че: От­че, при­и­де час, про­сла­ви Сы­на Тво­е­го, да и Сын Твой про­сла­вит Тя, яко­же дал еси Ему власть вся­кия пло­ти, да вся­ко, еже дал еси Ему, даст им жи­вот веч­ный. Се же есть жи­вот веч­ный, да зна­ют Те­бе еди­на­го ис­тин­на­го Бо­га, и Его­же по­слал еси Иисус Хри­ста. Аз про­сла­вих Тя на зем­ли, де­ло со­вер­ших, еже дал еси Мне да со­тво­рю, и ныне про­сла­ви Мя Ты, От­че, у Те­бе Са­мо­го сла­вою, юже имех у Те­бе преж­де мир не бысть. Явих имя Твое че­ло­ве­ком, их­же дал еси Мне от ми­ра, Твои бе­ша, и Мне их дал еси, и сло­во Твое со­хра­ни­ша. Ныне ра­зу­ме­ша, яко вся, ели­ка дал еси Мне, от Те­бе суть, яко гла­го­лы, их­же дал еси Мне, дах им, и тии при­я­ша и ра­зу­ме­ша во­ис­тин­ну, яко от Те­бе изы­дох, и ве­ро­ва­ша, яко Ты Мя по­слал еси. Аз о сих мо­лю, не о всем ми­ре мо­лю, но о тех, их­же дал еси Мне, яко Твои суть. И Моя вся Твоя суть, и Твоя Моя, и про­сла­вих­ся в них. И кто­му несмь в ми­ре, и сии в ми­ре суть, и Аз к Те­бе гря­ду. От­че Свя­тый, со­блю­ди их во имя Твое, их­же дал еси Мне, да бу­дут еди­но, яко­же и Мы. Егда бех с ни­ми в ми­ре, Аз со­блю­дах их во имя Твое, их­же дал еси Мне, со­хра­них, и ник­то­же от них по­ги­бе, ток­мо сын по­ги­бель­ный, да сбу­дет­ся Пи­са­ние. Ныне же к Те­бе гря­ду, и сия гла­го­лю в ми­ре, да имут ра­дость Мою ис­пол­не­ну в се­бе. Аз дах им сло­во Твое, и мир воз­не­на­ви­де их, яко не суть от ми­ра, яко­же и Аз от ми­ра несмь. Не мо­лю, да воз­ме­ши их от ми­ра, но да со­блю­де­ши их от непри­яз­ни. От ми­ра не суть, яко­же и Аз от ми­ра несмь. Свя­ти их во ис­ти­ну Твою, сло­во Твое ис­ти­на есть. Яко­же Мене по­слал еси в мир, и Аз по­слах их в мир, и за них Аз свя­щу Се­бе, да и тии бу­дут свя­ще­ни во ис­ти­ну. Не о сих же мо­лю ток­мо, но и о ве­ру­ю­щих сло­ве­се их ра­ди в Мя, да вси еди­но бу­дут, яко­же Ты, От­че, во Мне, и Аз в Те­бе, да и тии в Нас еди­но бу­дут, да и мир ве­ру имет, яко Ты Мя по­слал еси. И Аз сла­ву, юже дал еси Мне, дах им, да бу­дут еди­но, яко­же Мы еди­но есма. Аз в них, и Ты во Мне, да бу­дут со­вер­ше­ни во еди­но, и да ра­зу­ме­ет мир, яко Ты Мя по­слал еси и воз­лю­бил еси их, яко­же Мене воз­лю­бил еси. От­че, их­же дал еси Мне, хо­щу, да иде­же есмь Аз, и тии бу­дут со Мною, да ви­дят сла­ву Мою, юже дал еси Мне, яко воз­лю­бил Мя еси преж­де сло­же­ния ми­ра. От­че пра­вед­ный, и мир Те­бе не позна, Аз же Тя по­знах, и сии по­зна­ша, яко Ты Мя по­слал еси, и ска­зах им имя Твое, и ска­жу, да лю­бы, ею­же Мя еси воз­лю­бил, в них бу­дет, и Аз в них. И сия рек Иисус, изы­де со уче­ни­ки Сво­и­ми на он пол по­то­ка Кедр­ска, иде­же бе вер­то­град, в онь­же вни­де Сам и уче­ни­цы Его.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 47.

Ре­че Гос­подь Сво­им уче­ни­ком: да не сму­ща­ет­ся серд­це ва­ше, ве­руй­те в Бо­га, и в Мя ве­руй­те. В до­му От­ца Мо­е­го оби­те­ли мно­ги суть, аще ли же ни, ре­кл бых вам, иду уго­то­ва­ти ме­сто вам. И аще уго­тов­лю ме­сто вам, па­ки при­и­ду и по­иму вы к Се­бе, да иде­же есмь Аз, и вы бу­де­те, и амо­же Аз иду, ве­сте, и путь ве­сте. Гла­го­ла Ему Фо­ма: Гос­по­ди, не ве­мы, ка­мо иде­ши, и ка­ко мо­жем путь ве­де­ти? Гла­го­ла ему Иисус: Аз есмь путь и ис­ти­на, и жи­вот, ник­то­же при­и­дет ко От­цу, ток­мо Мною. Аще Мя бысте зна­ли, и От­ца Мо­е­го зна­ли бысте убо, и от­се­ле по­зна­сте Его, и ви­де­сте Его. Гла­го­ла Ему Фи­липп: Гос­по­ди, по­ка­жи нам От­ца, и до­вле­ет нам. Гла­го­ла ему Иисус: то­ли­ко вре­мя с ва­ми есмь, и не по­знал еси Мене, Фи­лип­пе? Ви­де­вый Мене ви­де От­ца, и ка­ко ты гла­го­ле­ши: по­ка­жи нам От­ца? Не ве­ру­е­ши ли, яко Аз во От­це, и Отец во Мне есть? Гла­го­лы, яже Аз гла­го­лю вам, о Се­бе не гла­го­лю, Отец же во Мне пре­бы­ва­яй, Той тво­рит де­ла. Ве­руй­те Мне, яко Аз во От­це, и Отец во Мне.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 48А.

Ре­че Гос­подь Сво­им уче­ни­ком: гла­го­лы, яже Аз гла­го­лю вам, о Се­бе не гла­го­лю, Отец же во Мне пре­бы­ва­яй, Той тво­рит де­ла, ве­руй­те Мне, яко Аз во От­це, и Отец во Мне. Аще ли же ни, за та де­ла ве­ру ими­те Ми. Аминь, аминь гла­го­лю вам, ве­ру­яй в Мя, де­ла, яже Аз тво­рю, и той со­тво­рит, и боль­ша сих со­тво­рит, яко Аз ко От­цу Мо­е­му гря­ду. И еже аще что про­си­те от От­ца во имя Мое, то со­тво­рю, да про­сла­вит­ся Отец в Сыне, и аще че­со про­си­те во имя Мое, Аз со­тво­рю. Аще лю­би­те Мя, за­по­ве­ди Моя со­блю­ди­те, и Аз умо­лю От­ца, и ино­го Уте­ши­те­ля даст вам, да бу­дет с ва­ми в век, Дух ис­ти­ны, Его­же мир не мо­жет при­я­ти, яко не ви­дит Его, ни­же зна­ет Его, вы же зна­е­те Его, яко в вас пре­бы­ва­ет и в вас бу­дет. Не остав­лю вас си­ры, при­и­ду к вам. Еще ма­ло, и мир кто­му не уви­дит Мене, вы же уви­ди­те Мя, яко Аз жи­ву, и вы жи­ви бу­де­те, в той день ура­зу­ме­е­те вы, яко Аз во От­це Мо­ем, и вы во Мне, и Аз в вас. Име­яй за­по­ве­ди Моя и со­блю­да­яй их, той есть лю­бяй Мя, а лю­бяй Мя воз­люб­лен бу­дет От­цем Мо­им, и Аз воз­люб­лю его и яв­лю­ся ему Сам.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 48Б.

Ре­че Гос­подь Сво­им уче­ни­ком: име­яй за­по­ве­ди Моя и со­блю­да­яй их, той есть лю­бяй Мя, а лю­бяй Мя воз­люб­лен бу­дет От­цем Мо­им, и Аз воз­люб­лю его и яв­лю­ся ему Сам. Гла­го­ла Ему Иуда не Ис­ка­ри­от­ский: Гос­по­ди, и что бысть, яко нам хо­ще­ши яви­ти­ся, а не ми­ро­ви? От­ве­ща Иисус и ре­че ему: аще кто лю­бит Мя, сло­во Мое со­блю­дет, и Отец Мой воз­лю­бит его, и к нему при­и­де­ма и оби­тель у него со­тво­ри­ма. Не лю­бяй Мя сло­вес Мо­их не со­блю­да­ет, и сло­во, еже слы­ша­сте, несть Мое, но по­слав­ша­го Мя Отца.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 49.

Ре­че Гос­подь Сво­им уче­ни­ком: да не сму­ща­ет­ся серд­це ва­ше, ни устра­ша­ет. Слы­ша­сте, яко Аз рех вам: иду и при­и­ду к вам. Аще бысте лю­би­ли Мя, воз­ра­до­ва­ли­ся бысте убо, яко рех: иду ко От­цу, яко Отец Мой бо­лий Мене есть. И ныне рех вам, преж­де да­же не бу­дет, да, егда бу­дет, ве­ру име­те. Кто­му не мно­го гла­го­лю с ва­ми, гря­дет бо се­го ми­ра князь и во Мне не имать ни­че­со­же. Но да ра­зу­ме­ет мир, яко люб­лю От­ца, и яко­же за­по­ве­да Мне Отец, та­ко тво­рю, во­ста­ни­те, идем от­сю­ду. Аз есмь ло­за ис­тин­ная, и Отец Мой де­ла­тель есть. Вся­ку роз­гу о Мне не тво­ря­щую пло­да, из­мет ю, и вся­ку тво­ря­щую плод, отре­бит ю, да мно­жай­ший плод при­не­сет. Уже вы чи­сти есте за сло­во, еже гла­го­лах вам. Бу­ди­те во Мне, и Аз в вас. Яко­же роз­га не мо­жет пло­да со­тво­ри­ти о се­бе, аще не бу­дет на ло­зе, та­ко и вы, аще во Мне не пре­бу­де­те. Аз есмь ло­за, вы же ро­ждие, и иже бу­дет во Мне, и Аз в нем, той со­тво­рит плод мног, яко без Мене не мо­же­те тво­ри­ти ни­че­со­же, аще кто во Мне не пре­бу­дет, из­вер­жет­ся вон, яко­же роз­га, и из­сы­шет, и со­би­ра­ют ю и во ог­нь вла­га­ют, и сга­ра­ет. Аще пре­бу­де­те во Мне и гла­го­лы Мои в вас пре­бу­дут, его­же аще хо­ще­те, про­си­те, и бу­дет вам.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 50.

Ре­че Гос­подь Сво­им уче­ни­ком: Аз есмь ло­за ис­тин­ная, и Отец Мой де­ла­тель есть. Вся­ку роз­гу о Мне не тво­ря­щую пло­да, из­мет ю, и вся­ку тво­ря­щую плод, отре­бит ю, да мно­жай­ший плод при­не­сет. Уже вы чи­сти есте за сло­во, еже гла­го­лах вам. Бу­ди­те во Мне, и Аз в вас. Яко­же роз­га не мо­жет пло­да со­тво­ри­ти о се­бе, аще не бу­дет на ло­зе, та­ко и вы, аще во Мне не пре­бу­де­те. Аз есмь ло­за, вы же ро­ждие, и иже бу­дет во Мне, и Аз в нем, той со­тво­рит плод мног, яко без Мене не мо­же­те тво­ри­ти ни­че­со­же. Аще кто во Мне не пре­бу­дет, из­вер­жет­ся вон, яко­же роз­га, и из­сы­шет, и со­би­ра­ют ю и во ог­нь вла­га­ют, и сга­ра­ет. Аще пре­бу­де­те во Мне и гла­го­лы Мои в вас пре­бу­дут, его­же аще хо­ще­те, про­си­те, и бу­дет вам.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 51.

Ре­че Гос­подь Сво­им уче­ни­ком: яко­же воз­лю­би Мя Отец, и Аз воз­лю­бих вас, бу­ди­те в люб­ви Мо­ей. Аще за­по­ве­ди Моя со­блю­де­те, пре­бу­де­те в люб­ви Мо­ей, яко­же Аз за­по­ве­ди От­ца Мо­е­го со­блю­дох и пре­бы­ваю в Его люб­ви. Сия гла­го­лах вам, да ра­дость Моя в вас бу­дет и ра­дость ва­ша ис­пол­нит­ся. Сия есть за­по­ведь Моя, да лю­би­те друг дру­га, яко­же воз­лю­бих вы. Боль­ши сея люб­ве ник­то­же имать, да кто ду­шу свою по­ло­жит за дру­ги своя. Вы дру­зи Мои есте, аще тво­ри­те, ели­ка Аз за­по­ве­даю вам. Не кто­му вас гла­го­лю ра­бы, яко раб не весть, что тво­рит гос­подь его, вас же ре­кох дру­ги, яко вся, яже слы­шах от От­ца Мо­е­го, ска­зах вам. Не вы Мене из­бра­сте, но Аз из­брах вас и по­ло­жих вас, да вы иде­те и плод при­не­се­те, и плод ваш пре­бу­дет, да, его­же аще про­си­те от От­ца во имя Мое, даст вам.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 52.

Ре­че Гос­подь Сво­им уче­ни­ком: сия за­по­ве­даю вам, да лю­би­те друг дру­га. Аще мир вас нена­ви­дит, ве­ди­те, яко Мене преж­де вас воз­не­на­ви­де. Аще от ми­ра бысте бы­ли, мир убо свое лю­бил бы, яко­же от ми­ра несте, но Аз из­брах вы от ми­ра, се­го ра­ди нена­ви­дит вас мир. По­ми­най­те сло­во, еже Аз рех вам: несть раб бо­лий гос­по­да сво­е­го. Аще Мене из­гна­ша, и вас из­же­нут, аще сло­во Мое со­блю­до­ша, и ва­ше со­блю­дут. Но сия вся тво­рят вам за имя Мое, яко не ве­дят По­слав­ша­го Мя. Аще не бых при­шел и гла­го­лал им, гре­ха не бы­ша име­ли, ныне же ви­ны не имут о гре­се сво­ем. Нена­ви­дяй Мене, и От­ца Мо­е­го нена­ви­дит. Аще дел не бых со­тво­рил в них, их­же ин ник­то­же со­тво­ри, гре­ха не бы­ша име­ли, ныне же и ви­де­ша, и воз­не­на­ви­де­ша Мене и От­ца Мо­е­го. Но да сбу­дет­ся сло­во, пи­сан­ное в за­коне их, яко воз­не­на­ви­де­ша Мя туне. Егда же при­и­дет Уте­ши­тель, Его­же Аз по­слю вам от От­ца, Дух ис­ти­ны, Иже от От­ца ис­хо­дит, Той сви­де­тель­ству­ет о Мне. И вы же сви­де­тель­ству­е­те, яко ис­ко­ни со Мною есте. Сия гла­го­лах вам, да не со­блаз­ни­те­ся. От сон­мищ ижде­нут вы, но при­и­дет час, да всяк, иже уби­ет вы, мнит­ся служ­бу при­но­си­ти Богу.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 53.

Ре­че Гос­подь Сво­им уче­ни­ком: при­и­дет час, да всяк, иже уби­ет вы, воз­мнит­ся служ­бу при­но­си­ти Бо­гу. И сия со­тво­рят, яко не по­зна­ша От­ца, ни Мене. Но сия гла­го­лах вам, да, егда при­и­дет час, вос­по­мя­не­те сия, яко Аз рех вам. Сих же вам ис­пер­ва не рех, яко с ва­ми бех. Ныне же иду к По­слав­ше­му Мя, и ник­то­же от вас во­про­ша­ет Мене: ка­мо иде­ши? Но яко сия гла­го­лах вам, скор­би ис­пол­них серд­ца ва­ша. Но Аз ис­ти­ну вам гла­го­лю: уне есть вам, да Аз иду, аще бо не иду Аз, Уте­ши­тель не при­и­дет к вам, аще ли же иду, по­слю Его к вам. И при­шед Он об­ли­чит мир о гре­се и о прав­де и о су­де. О гре­се убо, яко не ве­ру­ют в Мя. О прав­де же, яко ко От­цу Мо­е­му иду, и кто­му не ви­ди­те Мене. О су­де же, яко князь ми­ра се­го осуж­ден бысть. Еще мно­го имам гла­го­ла­ти вам, но не мо­же­те но­си­ти ныне, егда же при­и­дет Он, Дух ис­ти­ны, на­ста­вит вы на вся­ку истину.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 54.

Ре­че Гос­подь Сво­им уче­ни­ком: вся, ели­ка имать Отец, Моя суть, се­го ра­ди рех, яко от Мо­е­го при­и­мет и воз­ве­стит вам. Вма­ле, и кто­му не ви­ди­те Мене, и па­ки вма­ле, и узри­те Мя, яко иду ко От­цу. Ре­ша же от уче­ник Его к се­бе: что есть сие, еже гла­го­лет нам: вма­ле, и не ви­ди­те Мене? И па­ки вма­ле, и узри­те Мя? И яко Аз иду ко От­цу? Гла­го­ла­ху убо: что сие есть, еже гла­го­лет, вма­ле? Не ве­мы, что гла­го­лет. Ра­зу­ме же Иисус, яко хо­тя­ху Его во­про­ша­ти, и ре­че им: о сем ли стя­за­е­те­ся меж­ду со­бою, яко рех: вма­ле, и не ви­ди­те Мене, и па­ки вма­ле, и узри­те Мя? Аминь, аминь гла­го­лю вам, яко вос­пла­че­те­ся и возры­да­е­те вы, а мир воз­ра­ду­ет­ся, вы же пе­чаль­ни бу­де­те, но пе­чаль ва­ша в ра­дость бу­дет. Же­на егда раж­да­ет, скорбь имать, яко при­и­де год ея, егда же ро­дит от­ро­ча, кто­му не пом­нит скор­би за ра­дость, яко ро­ди­ся че­ло­век в мир. И вы же пе­чаль има­те убо ныне, па­ки же узрю вы, и воз­ра­ду­ет­ся серд­це ва­ше, и ра­до­сти ва­шея ник­то­же воз­мет от вас, и в той день Мене не вос­про­си­те ни­че­со­же. Аминь, аминь гла­го­лю вам, яко ели­ка аще че­со про­си­те от От­ца во имя Мое, даст вам.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 55.

Ре­че Гос­подь Сво­им уче­ни­ком: аминь, аминь гла­го­лю вам, яко ели­ка аще че­со про­си­те от От­ца во имя Мое, даст вам. До­се­ле не про­си­сте ни­че­со­же во имя Мое, про­си­те, и при­и­ме­те, да ра­дость ва­ша ис­пол­не­на бу­дет. Сия в прит­чах гла­го­лах вам, но при­и­дет час, егда кто­му в прит­чах не гла­го­лю вам, но яве о От­це воз­ве­щу вам. В той день во имя Мое вос­про­си­те, и не гла­го­лю вам, яко Аз умо­лю От­ца о вас. Сам бо Отец лю­бит вы, яко вы Мене воз­лю­би­сте и ве­ро­ва­сте, яко Аз от Бо­га изы­дох. Изы­дох от От­ца и при­и­дох в мир, и па­ки остав­ляю мир и иду ко От­цу. Гла­го­ла­ша Ему уче­ни­цы Его: се, ныне не оби­ну­я­ся гла­го­ле­ши, а прит­чи ни ко­е­я­же не гла­го­ле­ши. Ныне ве­мы, яко ве­си вся и не тре­бу­е­ши, да кто Тя во­про­ша­ет, о сем ве­ру­ем, яко от Бо­га из­шел еси. От­ве­ща им Иисус: ныне ли ве­ру­е­те? Се, гря­дет час, и ныне при­и­де, да ра­зы­де­те­ся кийж­до во своя и Мене еди­на­го оста­ви­те, и несмь един, яко Отец со Мною есть. Сия гла­го­лах вам, да во Мне мир имате.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 56.

Во вре­мя оно, воз­ве­де Иисус очи Свои на небо и ре­че: От­че, при­и­де час, про­сла­ви Сы­на Тво­е­го, да и Сын Твой про­сла­вит Тя. Яко­же дал еси Ему власть вся­кия пло­ти, да вся­ко, еже дал еси Ему, даст им жи­вот веч­ный, се же есть жи­вот веч­ный, да зна­ют Те­бе еди­на­го ис­тин­на­го Бо­га, и Его­же по­слал еси Иисус Хри­ста. Аз про­сла­вих Тя на зем­ли, де­ло со­вер­ших, еже дал еси Мне да со­тво­рю. И ныне про­сла­ви Мя Ты, От­че, у Те­бе Са­мо­го сла­вою, юже имех у Те­бе преж­де мир не бысть. Явих имя Твое че­ло­ве­ком, их­же дал еси Мне от ми­ра. Твои бе­ша, и Мне их дал еси, и сло­во Твое со­хра­ни­ша. Ныне ра­зу­ме­ша, яко вся, ели­ка дал еси Мне, от Те­бе суть. Яко гла­го­лы, их­же дал еси Мне, дах им, и тии при­я­ша, и ра­зу­ме­ша во­ис­тин­ну, яко от Те­бе изы­дох, и ве­ро­ва­ша, яко Ты Мя посла. Аз о сих мо­лю, не о всем ми­ре мо­лю, но о тех, их­же дал еси Мне, яко Твои суть. И Моя вся Твоя суть, и Твоя Моя, и про­сла­вих­ся в них. И кто­му несмь в ми­ре, и сии в ми­ре суть, и Аз к Те­бе гря­ду. От­че Свя­тый, со­блю­ди их во имя Твое, их­же дал еси Мне, да бу­дут еди­но, яко­же и Мы. Егда бех с ни­ми в ми­ре, Аз со­блю­дах их во имя Твое, их­же дал еси Мне, со­хра­них, и ник­то­же от них по­ги­бе, ток­мо сын по­ги­бель­ный, да сбу­дет­ся Пи­са­ние. Ныне же к Те­бе гря­ду, и сия гла­го­лю в ми­ре, да имут ра­дость Мою ис­пол­не­ну в себе.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 57.

Во вре­мя оно, воз­вед Иисус очи Свои на небо, и ре­че: яко­же Ты Мя, От­че, по­слал еси в мир, и Аз по­слах их в мир, и за них Аз свя­щу Се­бе, да и тии бу­дут свя­ще­ни во ис­ти­ну. Не о сих же мо­лю ток­мо, но и о ве­ру­ю­щих сло­ве­се их ра­ди в Мя, да вси еди­но бу­дут, яко­же Ты, От­че, во Мне, и Аз в Те­бе, да и тии в Нас еди­но бу­дут, да и мир ве­ру имет, яко Ты Мя по­слал еси. И Аз сла­ву, юже дал еси Мне, дах им, да бу­дут еди­но, яко­же Мы еди­но есма. Аз в них, и Ты во Мне, да бу­дут со­вер­ше­ни во еди­но, и да ра­зу­ме­ет мир, яко Ты Мя по­слал еси и воз­лю­бил еси их, яко­же Мене воз­лю­бил еси. От­че, их­же дал еси Мне, хо­щу, да иде­же есмь Аз, и тии бу­дут со Мною, да ви­дят сла­ву Мою, юже дал еси Мне, яко воз­лю­бил Мя еси преж­де сло­же­ния ми­ра. От­че пра­вед­ный, и мир Те­бе не позна, Аз же Тя по­знах, и сии по­зна­ша, яко Ты Мя по­слал еси. И ска­зах им имя Твое, и ска­жу, да лю­бы, ею­же Мя еси воз­лю­бил, в них бу­дет, и Аз в них.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 58.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 59А.

Во вре­мя оно, ве­до­ша Иису­са от Ка­иа­фы в пре­тор. Бе же утро, и тии не вни­до­ша в пре­тор, да не осквер­нят­ся, но да ядят пас­ху. Изы­де же Пи­лат к ним вон и ре­че: кую речь при­но­си­те на Че­ло­ве­ка Се­го? От­ве­ща­ша и ре­ша ему: аще не бы был Сей зло­дей, не бы­хом пре­да­ли Его те­бе. Ре­че же им Пи­лат: по­и­ми­те Его вы и по за­ко­ну ва­ше­му су­ди­те Ему. Ре­ша же ему Иудее: нам не до­сто­ит уби­ти ни ко­го­же. Да сло­во Иису­со­во сбу­дет­ся, еже ре­че, на­зна­ме­нуя, ко­ею смер­тию хо­тя­ше умре­ти. Вни­де убо па­ки Пи­лат в пре­тор и при­гла­си Иису­са и ре­че Ему: Ты ли еси Царь Иудейск? От­ве­ща ему Иисус: о се­бе ли ты сие гла­го­ле­ши, или инии те­бе ре­ко­ша о Мне? От­ве­ща Пи­лат: еда аз Жи­до­вин есмь? Род Твой и ар­хи­ерее пре­да­ша Тя мне, что еси со­тво­рил? От­ве­ща Иисус: Цар­ство Мое несть от ми­ра се­го, аще от ми­ра се­го бы­ло бы Цар­ство Мое, слу­ги Мои убо под­ви­за­ли­ся бы­ша, да не пре­дан бых был Иудеом, ныне же Цар­ство Мое несть от­сю­ду. Ре­че же Ему Пи­лат: убо Царь ли еси Ты? От­ве­ща Иисус: ты гла­го­ле­ши, яко Царь есмь Аз. Аз на сие ро­дих­ся и на сие при­и­дох в мир, да сви­де­тел­ствую ис­ти­ну, и всяк, иже есть от ис­ти­ны, по­слу­ша­ет гла­са Мо­е­го. Гла­го­ла Ему Пи­лат: что есть ис­ти­на? И сие рек, па­ки изы­де ко Иудеом и гла­го­ла им: аз ни еди­ныя ви­ны об­ре­таю в Нем. Есть же обы­чай вам, да еди­на­го вам от­пу­щу на Пас­ху, хо­ще­те ли убо, да от­пу­щу вам Ца­ря Иудей­ска? Возо­пи­ша же па­ки вси, гла­го­лю­ще: не Се­го, но Ва­рав­ву. Бе же Ва­рав­ва раз­бой­ник. То­гда убо Пи­лат по­ят Иису­са и би Его. И во­и­ни сплет­ше ве­нец от тер­ния, воз­ло­жи­ша Ему на гла­ву, и в ри­зу баг­ря­ну об­ле­ко­ша Его, и гла­го­ла­ху: ра­дуй­ся, Ца­рю Иудей­ский. И би­я­ху Его по ла­ни­то­ма. Изы­де убо па­ки вон Пи­лат и гла­го­ла им: се, из­во­жду Его вам вон, да ра­зу­ме­е­те, яко в Нем ни еди­ныя ви­ны об­ре­таю. Изы­де же вон Иисус, но­ся тер­но­вен ве­нец и баг­ря­ну ри­зу. И гла­го­ла им: се, Че­ло­век. Егда же ви­де­ша Его ар­хи­ерее и слу­ги, возо­пи­ша гла­го­лю­ще: рас­пни, рас­пни Его. Гла­го­ла им Пи­лат: по­и­ми­те Его вы и рас­пни­те, аз бо не об­ре­таю в Нем ви­ны. От­ве­ща­ша ему Иудее: мы за­кон има­мы, и по за­ко­ну на­ше­му дол­жен есть умре­ти, яко Се­бе Сы­на Бо­жия со­тво­ри. Егда убо слы­ша Пи­лат сие сло­во, па­че убо­я­ся, и вни­де в пре­тор па­ки и гла­го­ла Иису­со­ви: от­ку­ду еси Ты? Иисус же от­ве­та не да­де ему. Гла­го­ла же Ему Пи­лат: мне ли не гла­го­ле­ши? Не ве­си ли, яко власть имам рас­пя­ти Тя и власть имам пу­сти­ти Тя? От­ве­ща Иисус: не има­ши вла­сти ни еди­ныя на Мне, аще не бы ти да­но свы­ше, се­го ра­ди пре­да­вый Мя те­бе бо­лий грех имать. От се­го ис­ка­ше Пи­лат пу­сти­ти Его. Иудее же во­пи­я­ху, гла­го­лю­ще: аще Се­го пу­сти­ши, неси друг ке­са­рев. Всяк, яже ца­ря се­бе тво­рит, про­ти­вит­ся ке­са­рю. Пи­лат убо слы­шав сие сло­во, из­ве­де вон Иису­са и се­де на су­ди­щи, на ме­сте гла­го­ле­мем Ли­фо­стро­тон, ев­рей­ски же Гав­ва­фа. Бе же пя­ток Пас­це, час же яко ше­стый. И гла­го­ла Иудеом: се, Царь ваш. Они же во­пи­я­ху: воз­ми, воз­ми, рас­пни Его. Гла­го­ла им Пи­лат: Ца­ря ли ва­ше­го рас­пну? От­ве­ща­ша ар­хи­ерее: не има­мы ца­ря ток­мо ке­са­ря. То­гда убо пре­да­де Его им, да распнется.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 59Б.

Во вре­мя оно, ве­до­ша Иису­са от Ка­иа­фы в пре­тор. Бе же утро, и тии не вни­до­ша в пре­тор, да не осквер­нят­ся, но да ядят пас­ху. Изы­де же Пи­лат к ним вон и ре­че: кую речь при­но­си­те на Че­ло­ве­ка Се­го? От­ве­ща­ша и ре­ша ему: аще не бы был Сей зло­дей, не бы­хом пре­да­ли Его те­бе. Ре­че же им Пи­лат: по­и­ми­те Его вы и по за­ко­ну ва­ше­му су­ди­те Ему. Ре­ша же ему Иудее: нам не до­сто­ит уби­ти ни ко­го­же. Да сло­во Иису­со­во сбу­дет­ся, еже ре­че, на­зна­ме­нуя, ко­ею смер­тию хо­тя­ше умре­ти. Вни­де убо па­ки Пи­лат в пре­тор и при­гла­си Иису­са и ре­че Ему: Ты ли еси Царь Иудейск? От­ве­ща ему Иисус: о се­бе ли ты сие гла­го­ле­ши, или инии те­бе ре­ко­ша о Мне? От­ве­ща Пи­лат: еда аз Жи­до­вин есмь? Род Твой и ар­хи­ерее пре­да­ша Тя мне, что еси со­тво­рил? От­ве­ща Иисус: Цар­ство Мое несть от ми­ра се­го, аще от ми­ра се­го бы­ло бы Цар­ство Мое, слу­ги Мои убо под­ви­за­ли­ся бы­ша, да не пре­дан бых был Иудеом, ныне же Цар­ство Мое несть от­сю­ду. Ре­че же Ему Пи­лат: убо Царь ли еси Ты? От­ве­ща Иисус: ты гла­го­ле­ши, яко Царь есмь Аз. Аз на сие ро­дих­ся и на сие при­и­дох в мир, да сви­де­тел­ствую ис­ти­ну, и всяк, иже есть от ис­ти­ны, по­слу­ша­ет гла­са Мо­е­го. Гла­го­ла Ему Пи­лат: что есть ис­ти­на? И сие рек, па­ки изы­де ко Иудеом и гла­го­ла им: аз ни еди­ныя ви­ны об­ре­таю в Нем. Есть же обы­чай вам, да еди­на­го вам от­пу­щу на Пас­ху, хо­ще­те ли убо, да от­пу­щу вам Ца­ря Иудей­ска? Возо­пи­ша же па­ки вси, гла­го­лю­ще: не Се­го, но Ва­рав­ву. Бе же Ва­рав­ва раз­бой­ник. То­гда убо Пи­лат по­ят Иису­са и би Его. И во­и­ни сплет­ше ве­нец от тер­ния, воз­ло­жи­ша Ему на гла­ву, и в ри­зу баг­ря­ну об­ле­ко­ша Его, и гла­го­ла­ху: ра­дуй­ся, Ца­рю Иудей­ский. И би­я­ху Его по ла­ни­то­ма. Изы­де убо па­ки вон Пи­лат и гла­го­ла им: се, из­во­жду Его вам вон, да ра­зу­ме­е­те, яко в Нем ни еди­ныя ви­ны об­ре­таю. Изы­де же вон Иисус, но­ся тер­но­вен ве­нец и баг­ря­ну ри­зу. И гла­го­ла им: се, Че­ло­век. Егда же ви­де­ша Его ар­хи­ерее и слу­ги, возо­пи­ша гла­го­лю­ще: рас­пни, рас­пни Его. Гла­го­ла им Пи­лат: по­и­ми­те Его вы и рас­пни­те, аз бо не об­ре­таю в Нем ви­ны. От­ве­ща­ша ему Иудее: мы за­кон има­мы, и по за­ко­ну на­ше­му дол­жен есть умре­ти, яко Се­бе Сы­на Бо­жия со­тво­ри. Егда убо слы­ша Пи­лат сие сло­во, па­че убо­я­ся, и вни­де в пре­тор па­ки и гла­го­ла Иису­со­ви: от­ку­ду еси Ты? Иисус же от­ве­та не да­де ему. Гла­го­ла же Ему Пи­лат: мне ли не гла­го­ле­ши? Не ве­си ли, яко власть имам рас­пя­ти Тя и власть имам пу­сти­ти Тя? От­ве­ща Иисус: не има­ши вла­сти ни еди­ныя на Мне, аще не бы ти да­но свы­ше, се­го ра­ди пре­да­вый Мя те­бе бо­лий грех имать. От се­го ис­ка­ше Пи­лат пу­сти­ти Его. Иудее же во­пи­я­ху, гла­го­лю­ще: аще Се­го пу­сти­ши, неси друг ке­са­рев. Всяк, яже ца­ря се­бе тво­рит, про­ти­вит­ся ке­са­рю. Пи­лат убо слы­шав сие сло­во, из­ве­де вон Иису­са и се­де на су­ди­щи, на ме­сте гла­го­ле­мем Ли­фо­стро­тон, ев­рей­ски же Гав­ва­фа. Бе же пя­ток Пас­це, час же яко ше­стый. И гла­го­ла Иудеом: се, Царь ваш. Они же во­пи­я­ху: воз­ми, воз­ми, рас­пни Его. Гла­го­ла им Пи­лат: Ца­ря ли ва­ше­го рас­пну? От­ве­ща­ша ар­хи­ерее: не има­мы ца­ря ток­мо ке­са­ря. То­гда убо пре­да­де Его им, да рас­пнет­ся. По­ем­ше же Иису­са и ве­до­ша. И но­ся крест Свой, изы­де на гла­го­ле­мое Лоб­ное ме­сто, еже гла­го­лет­ся ев­рей­ски Гол­го­фа, иде­же про­пя­ша Его и с Ним ина два сю­ду и сю­ду, по­сре­де же Иису­са. На­пи­са же и тит­ла Пи­лат и по­ло­жи на кре­сте. Бе же на­пи­са­но: Иисус На­зо­ря­нин, Царь Иудей­ский. Се­го же тит­ла мно­зи что­ша от Иудей, яко близ бе ме­сто гра­да, иде­же про­пя­ша Иису­са. И бе на­пи­са­но ев­рей­ски, гре­че­ски, рим­ски. Гла­го­ла­ху убо Пи­ла­ту ар­хи­ерее Иудей­стии: не пи­ши, Царь Иудей­ский, но яко Сам ре­че: Царь есмь Иудей­ский. От­ве­ща Пи­лат: еже пи­сах, пи­сах. Во­и­ни же, егда про­пя­ша Иису­са, при­я­ша ри­зы Его и со­тво­ри­ша че­ты­ри ча­сти, кое­муж­до во­и­ну часть, и хи­тон. Бе же хи­тон неш­вен, свы­ше ис­ткан весь. Ре­ша же к се­бе: не пре­де­рем его, но мет­нем жре­бия о нем, ко­му бу­дет, да сбу­дет­ся Пи­са­ние, гла­го­лю­щее: раз­де­ли­ша ри­зы Моя се­бе и о има­тис­ме Мо­ей ме­та­ша жре­бия. Во­и­ни убо сия со­тво­ри­ша. Сто­я­ху же при кре­сте Иису­со­ве Ма­ти Его и сест­ра Ма­те­ре Его Ма­риа Клео­по­ва и Ма­риа Маг­да­ли­на. Иисус же ви­дев Ма­терь и уче­ни­ка сто­я­ща, его­же люб­ля­ше, гла­го­ла Ма­те­ри Сво­ей: Же­но, се сын Твой. По­том гла­го­ла уче­ни­ку: се Ма­ти твоя. И от то­го ча­са по­ят Ю уче­ник во своя си. По­сем ве­дый Иисус, яко вся уже со­вер­ши­ша­ся, да сбу­дет­ся Пи­са­ние, гла­го­ла: жаж­ду. Со­суд же сто­я­ше полн оц­та. Они же ис­пол­нив­ше гу­бу оц­та и на трость вонзше, при­де­ша ко устом Его. Егда же при­ят оцет Иисус, ре­че: со­вер­ши­ша­ся. И пре­клонь гла­ву, пре­да­де дух. Иудее же, по­не­же пя­ток бе, да не оста­нут на кре­сте те­ле­са в суб­бо­ту, бе бо ве­лик день тоя суб­бо­ты, мо­ли­ша Пи­ла­та, да пре­би­ют го­ле­ни их и воз­мут. При­и­до­ша же во­и­ни, и пер­во­му убо пре­би­ша го­ле­ни, и дру­го­му рас­пя­то­му с Ним. На Иису­са же при­шед­ше, яко ви­де­ша Его уже умер­ша, не пре­би­ша Ему го­ле­ний, но един от во­ин ко­пи­ем реб­ра Ему про­бо­де, и абие изы­де кровь и во­да. И ви­де­вый сви­де­тел­ство­ва, и ис­тин­но есть сви­де­тел­ство его, и той весть, яко ис­ти­ну гла­го­лет, да вы ве­ру име­те. Бы­ша бо сия, да сбу­дет­ся Пи­са­ние: кость не со­кру­шит­ся от Него. И па­ки дру­гое Пи­са­ние гла­го­лет: воз­зрят Нань, Его­же прободоша.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 60.

Во вре­мя оно, со­вет со­тво­ри­ша ар­хи­ерее и стар­цы на Иису­са, яко да уби­ют Его. И при­ве­до­ша Его к Пи­ла­ту, гла­го­лю­ще: воз­ми, воз­ми, рас­пни Его. Гла­го­ла им Пи­лат: по­и­ми­те Его вы и рас­пни­те. Аз бо не об­ре­таю в Нем ви­ны. От­ве­ща­ша ему иудее: мы за­кон има­мы, и по за­ко­ну на­ше­му дол­жен есть умре­ти, яко Се­бе Сы­на Бо­жия со­тво­ри. Егда же слы­ша Пи­лат сие сло­во, па­че убо­я­ся. И вни­де в пре­тор па­ки, и гла­го­ла Иису­со­ви: от­ку­ду еси Ты? Иисус же от­ве­та не да­де ему. Гла­го­ла же Ему Пи­лат: мне ли не гла­го­ле­ши? Не ве­си ли, яко власть имам рас­пя­ти Тя, и власть имам пу­сти­ти Тя? От­ве­ща Иисус: не има­ши вла­сти ни еди­ныя на Мне, аще не бы ти да­но свы­ше. Пи­лат же слы­шав сие сло­во, из­ве­де вон Иису­са, и се­де на су­ди­щи, на ме­сте гла­го­ле­мем Ли­фо­стро­тон, ев­рей­ски же Гав­ва­фа. Бе же пя­ток Пас­це, час же яко ше­стый. И гла­го­ла Иудеом: се Царь ваш. Они же во­пи­я­ху: воз­ми, воз­ми, рас­пни Его. Гла­го­ла им Пи­лат: Ца­ря ли ва­ше­го рас­пну? От­ве­ща­ша ар­хи­ерее: не има­мы ца­ря, ток­мо ке­са­ря. То­гда же пре­да­де Его им, да рас­пнет­ся. По­ем­ше же Иису­са, и ве­до­ша. И но­ся крест Свой, изы­де в гла­го­ле­мое Лоб­ное ме­сто, еже гла­го­лет­ся ев­рей­ски Гол­го­фа. Иде­же про­пя­ша Его и с Ним ина два, сю­ду и сю­ду, по­сре­де же Иису­са. На­пи­са же и тит­ла Пи­лат, и по­ло­жи на кре­сте. Бе же на­пи­са­но: Иисус На­зо­ря­нин, Царь Иудей­ский. Се­го же тит­ла мно­зи что­ша от Иудей, яко близ бе ме­сто гра­да, иде­же про­пя­ша Иису­са. И бе на­пи­са­но: ев­рей­ски, гре­че­ски, рим­ски. Сто­я­ху же при кре­сте Иису­со­ве Ма­ти Его и сест­ра Ма­те­ре Его, Ма­рия Клео­по­ва, и Ма­рия Маг­да­ли­на. Иисус же ви­дев Ма­терь, и уче­ни­ка сто­я­ща, его­же люб­ля­ше, гла­го­ла Ма­те­ри Сво­ей: Же­но, се сын Твой. По­том же гла­го­ла уче­ни­ку: се Ма­ти твоя. И от то­го ча­са по­ят Ю уче­ник во своя си. По­сем ве­дый Иисус, яко вся уже со­вер­ши­ша­ся, и при­к­лонь гла­ву, пре­да­де дух. Иудее же, по­не­же пя­ток бе, да не оста­нут на кре­сте те­ле­са в суб­бо­ту, бе бо ве­лик день тоя суб­бо­ты, мо­ли­ша Пи­ла­та, да пре­би­ют го­ле­ни их, и воз­мут. При­и­до­ша же во­и­ни, и пер­во­му убо пре­би­ша го­ле­ни, и дру­го­му рас­пя­то­му с Ним. На Иису­са же при­шед­ше, яко ви­де­ша Его уже умер­ша, не пре­би­ша Ему го­ле­ний. Но един от во­ин ко­пи­ем реб­ра Ему про­бо­де, и абие изы­де кровь и во­да. И ви­де­вый сви­де­тел­ство­ва, и ис­тин­но есть сви­де­тель­ство его.

Мф 27:1–2 ; Ин 19:6Б-11А, 13–20, 25–28А, 30Б-35А

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 61А.

Во вре­мя оно, сто­я­ху при кре­сте Иису­со­ве Ма­ти Его и сест­ра Ма­те­ре Его Ма­риа Клео­по­ва и Ма­риа Маг­да­ли­на. Иисус же ви­дев Ма­терь и уче­ни­ка сто­я­ща, его­же люб­ля­ше, гла­го­ла Ма­те­ри Сво­ей: Же­но, се сын Твой. По­том гла­го­ла уче­ни­ку: се Ма­ти твоя. И от то­го ча­са по­ят Ю уче­ник во своя си. По­сем ве­дый Иисус, яко вся уже со­вер­ши­ша­ся, да сбу­дет­ся Пи­са­ние, гла­го­ла: жаж­ду. Со­суд же сто­я­ше полн оц­та. Они же ис­пол­нив­ше гу­бу оц­та и на трость вонзше, при­де­ша ко устом Его. Егда же при­ят оцет Иисус, ре­че: со­вер­ши­ша­ся. И пре­клонь гла­ву, пре­да­де дух. Иудее же, по­не­же пя­ток бе, да не оста­нут на кре­сте те­ле­са в суб­бо­ту, бе бо ве­лик день тоя суб­бо­ты, мо­ли­ша Пи­ла­та, да пре­би­ют го­ле­ни их и воз­мут. При­и­до­ша же во­и­ни, и пер­во­му убо пре­би­ша го­ле­ни, и дру­го­му рас­пя­то­му с Ним. На Иису­са же при­шед­ше, яко ви­де­ша Его уже умер­ша, не пре­би­ша Ему го­ле­ний, но един от во­ин ко­пи­ем реб­ра Ему про­бо­де, и абие изы­де кровь и во­да. И ви­де­вый сви­де­тел­ство­ва, и ис­тин­но есть сви­де­тел­ство его, и той весть, яко ис­ти­ну гла­го­лет, да вы ве­ру име­те. Бы­ша бо сия, да сбу­дет­ся Пи­са­ние: кость не со­кру­шит­ся от Него. И па­ки дру­гое Пи­са­ние гла­го­лет: воз­зрят Нань, Его­же прободоша.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 61Б.

Во вре­мя оно, сто­я­ху при кре­сте Иису­со­ве Ма­ти Его и сест­ра Ма­те­ре Его Ма­риа Клео­по­ва и Ма­риа Маг­да­ли­на. Иисус же ви­дев Ма­терь и уче­ни­ка сто­я­ща, его­же люб­ля­ше, гла­го­ла Ма­те­ри Сво­ей: Же­но, се сын Твой. По­том гла­го­ла уче­ни­ку: се Ма­ти твоя. И от то­го ча­са по­ят Ю уче­ник во своя си. Сей есть уче­ник сви­де­тел­ству­яй о сих, иже и на­пи­са сия, и вем, яко ис­тин­но есть сви­де­тел­ство его. Суть же и ина мно­га, яже со­тво­ри Иисус, яже аще бы по еди­но­му пи­са­на бы­ша, ни са­мо­му мню все­му ми­ру вме­сти­ти пи­ше­мых книг. Аминь.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 62.

Во вре­мя оно, мо­ли Пи­ла­та Иосиф, иже от Ари­ма­феа, сый уче­ник Иису­сов, по­та­ен же стра­ха ра­ди Иудей­ска, да воз­мет те­ло Иису­со­во, и по­ве­ле Пи­лат. При­и­де же и взят те­ло Иису­со­во. При­и­де же и Ни­ко­дим, при­ше­дый ко Иису­со­ви но­щию преж­де, но­ся сме­ше­ние смир­не­но и алой­но, яко литр сто. При­я­ста же те­ло Иису­со­во и об­ви­ста е ри­за­ми со аро­ма­ты, яко­же обы­чай есть Иудеом по­гре­ба­ти. Бе же на ме­сте, иде­же рас­пят­ся, верт, и в вер­те гроб нов, в нем­же ни­ко­ли­же ник­то­же по­ло­жен бе. Ту убо пят­ка ра­ди Иудей­ска, яко близ бя­ше гроб, по­ло­жи­ста Иисуса.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 63.

Во вре­мя оно, во еди­ну от суб­бот Ма­риа Маг­да­ли­на при­и­де за­ут­ра, еще су­щей тме, на гроб, и ви­де ка­мень взят от гро­ба. Те­че убо и при­и­де к Си­мо­ну Пет­ру и к дру­го­му уче­ни­ку, его­же люб­ля­ше Иисус, и гла­го­ла има: взя­ша Гос­по­да от гро­ба, и не вем, где по­ло­жи­ша Его. Изы­де же Петр и дру­гий уче­ник и идя­ста ко гро­бу. Те­ча­ста же оба вку­пе, и дру­гий уче­ник те­че ско­рее Пет­ра и при­и­де преж­де ко гро­бу, и при­ник ви­де ри­зы ле­жа­щя, оба­че не вни­де. При­и­де же Си­мон Петр вслед его, и вни­де во гроб, и ви­де ри­зы еди­ны ле­жа­щя и су­дарь, иже бе на гла­ве Его, не с ри­за­ми ле­жащь, но особь свит на еди­нем ме­сте. То­гда убо вни­де и дру­гий уче­ник, при­ше­дый преж­де ко гро­бу, и ви­де и ве­ро­ва. Не у бо ве­дя­ху Пи­са­ния, яко по­до­ба­ет Ему из мерт­вых вос­крес­ну­ти. Идо­ста же па­ки к се­бе ученика.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 64.

Во вре­мя оно, Ма­риа сто­я­ше у гро­ба вне пла­чу­щи. Яко­же пла­ка­ше­ся, при­ни­че во гроб, и ви­де два Ан­ге­ла в бе­лых ри­зах се­дя­ща, еди­на­го у гла­вы и еди­на­го у но­гу, иде­же бе ле­жа­ло те­ло Иису­со­во. И гла­го­ла­ста ей она: же­но, что пла­че­ши­ся? Гла­го­ла има: яко взя­ша Гос­по­да мо­е­го, и не вем, где по­ло­жи­ша Его. И сия рек­ши об­ра­ти­ся вспять и ви­де Иису­са сто­я­ща, и не ве­дя­ше, яко Иисус есть. Гла­го­ла ей Иисус: же­но, что пла­че­ши? Ко­го ище­ши? Она же мня­щи, яко вер­то­гра­дарь есть, гла­го­ла Ему: гос­по­ди, аще ты еси взял Его, по­веждь ми, где еси по­ло­жил Его, и аз воз­му Его. Гла­го­ла ей Иисус: Ма­рие. Она же об­ра­щ­ши­ся гла­го­ла Ему: Рав­ву­ни, еже гла­го­лет­ся, Учи­те­лю. Гла­го­ла ей Иисус: не при­ка­сай­ся Мне, не у бо взы­дох ко От­цу Мо­е­му. Иди же ко бра­тии Мо­ей и рцы им: вос­хо­жду ко От­цу Мо­е­му и От­цу ва­ше­му, и Бо­гу Мо­е­му и Бо­гу ва­ше­му. При­и­де же Ма­риа Маг­да­ли­на по­ве­да­ю­щи уче­ни­ком, яко ви­де Гос­по­да, и сия ре­че ей.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 65А.

Су­щу поз­де в день той во еди­ну от суб­бот, и две­рем за­тво­рен­ным, иде­же бя­ху уче­ни­цы Его со­бра­ни, стра­ха ра­ди Иудей­ска, при­и­де Иисус и ста по­сре­де и гла­го­ла им: мир вам. И сие рек, по­ка­за им ру­це и но­зе и реб­ра Своя. Воз­ра­до­ва­ша­ся убо уче­ни­цы, ви­дев­ше Гос­по­да. Ре­че же им Иисус па­ки: мир вам, яко­же посла Мя Отец, и Аз по­сы­лаю вы. И сие рек, ду­ну и гла­го­ла им: при­и­ми­те Дух Свят, им­же от­пу­сти­те гре­хи, от­пу­стят­ся им, и им­же дер­жи­те, дер­жат­ся. Фо­ма же, един от обо­ю­на­де­ся­те, гла­го­ле­мыи Близ­нец, не бе ту с ни­ми, егда при­и­де Иисус. Гла­го­ла­ху же ему дру­зии уче­ни­цы: ви­де­хом Гос­по­да. Он же ре­че им: аще не ви­жу на ру­ку Его яз­вы гвоз­дин­ныя, и вло­жу пер­ста мо­е­го в яз­вы гвоз­дин­ныя, и вло­жу ру­ку мою в реб­ра Его, не иму ве­ры. И по днех ос­мих па­ки бя­ху внутрь уче­ни­цы Его, и Фо­ма с ни­ми. При­и­де Иисус две­рем за­тво­рен­ным, и ста по­сре­де их и ре­че: мир вам. По­том гла­го­ла Фо­ме: при­не­си перст твой се­мо и виждь ру­це Мои, и при­не­си ру­ку твою и вло­жи в реб­ра Моя, и не бу­ди неве­рен, но ве­рен. И от­ве­ща Фо­ма и ре­че Ему: Гос­подь мой и Бог мой. Гла­го­ла ему Иисус: яко ви­дев Мя, ве­ро­вал еси, бла­же­ни не ви­дев­шии и ве­ро­вав­ше. Мно­га же и ина зна­ме­ния со­тво­ри Иисус пред уче­ни­ки Сво­и­ми, яже не суть пи­са­на в кни­гах сих. Сия же пи­са­на бы­ша, да ве­ру­е­те, яко Иисус есть Хри­стос Сын Бо­жий, и да ве­ру­ю­ще жи­вот има­те во имя Его.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 65Б.

Су­щу поз­де в день той во еди­ну от суб­бот, и две­рем за­тво­рен­ным, иде­же бя­ху уче­ни­цы Его со­бра­ни, стра­ха ра­ди Иудей­ска, при­и­де Иисус и ста по­сре­де и гла­го­ла им: мир вам. И сие рек, по­ка­за им ру­це и но­зе и реб­ра Своя. Воз­ра­до­ва­ша­ся убо уче­ни­цы, ви­дев­ше Гос­по­да. Ре­че же им Иисус па­ки: мир вам, яко­же посла Мя Отец, и Аз по­сы­лаю вы. И сие рек, ду­ну и гла­го­ла им: при­и­ми­те Дух Свят, им­же от­пу­сти­те гре­хи, от­пу­стят­ся им, и им­же дер­жи­те, дер­жат­ся. Фо­ма же, един от обо­ю­на­де­ся­те, гла­го­ле­мыи Близ­нец, не бе ту с ни­ми, егда при­и­де Иисус. Гла­го­ла­ху же ему дру­зии уче­ни­цы: ви­де­хом Гос­по­да. Он же ре­че им: аще не ви­жу на ру­ку Его яз­вы гвоз­дин­ныя, и вло­жу пер­ста мо­е­го в яз­вы гвоз­дин­ныя, и вло­жу ру­ку мою в реб­ра Его, не иму веры.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 65В.

Су­щу поз­де в день той во еди­ну от суб­бот, и две­рем за­тво­рен­ным, иде­же бя­ху уче­ни­цы Его со­бра­ни, стра­ха ра­ди Иудей­ска, при­и­де Иисус и ста по­сре­де и гла­го­ла им: мир вам. И сие рек, по­ка­за им ру­це и но­зе и реб­ра Своя. Воз­ра­до­ва­ша­ся убо уче­ни­цы, ви­дев­ше Гос­по­да. Ре­че же им Иисус па­ки: мир вам, яко­же посла Мя Отец, и Аз по­сы­лаю вы. И сие рек, ду­ну и гла­го­ла им: при­и­ми­те Дух Свят, им­же от­пу­сти­те гре­хи, от­пу­стят­ся им, и им­же дер­жи­те, держатся.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 66.

Во вре­мя оно, яви­ся Иисус уче­ни­ком Сво­им, во­став от мерт­вых, на мо­ри Ти­ве­ри­ад­стем. Яви­ся же си­це: бя­ху вку­пе Си­мон Петр, и Фо­ма на­ри­ца­е­мыи Близ­нец, и На­фа­наил, иже бе от Ка­ны Га­ли­лей­ския, и сы­на Зе­ве­део­ва, и ина от уче­ник Его два. Гла­го­ла им Си­мон Петр: иду ры­бы ло­ви­ти. Гла­го­ла­ша ему: идем и мы с то­бою. Изы­до­ша же и все­до­ша абие в ко­рабль, и в ту нощь не яша ни­че­со­же. Утру же быв­шу, ста Иисус при бре­зе, не по­зна­ша же уче­ни­цы, яко Иисус есть. Гла­го­ла же им Иисус: де­ти, еда что снед­но има­те? От­ве­ща­ша Ему: ни. Он же ре­че им: ввер­зи­те мре­жу о дес­ную стра­ну ко­раб­ля и об­ря­ще­те. Ввер­го­ша же и кто­му не мо­жа­ху при­в­ле­щи ея от мно­же­ства рыб. Гла­го­ла же уче­ник той, его­же люб­ля­ше Иисус, Пет­ро­ви: Гос­подь есть. Си­мон же Петр слы­шав, яко Гос­подь есть, епен­ди­том пре­по­я­са­ся, бе бо наг, и ввер­же­ся в мо­ре, а дру­зии уче­ни­цы ко­раб­ле­цем при­и­до­ша, не бе­ша бо да­ле­че от зем­ли, но яко две сте лак­тей, вле­ку­ще мре­жу рыб. Егда убо из­ле­зо­ша на зем­лю, ви­де­ша ог­нь ле­жащь и ры­бу на нем ле­жа­щу и хлеб. И гла­го­ла им Иисус: при­не­си­те от рыб, яже ясте ныне. Влез же Си­мон Петр, из­вле­че мре­жу на зем­лю, пол­ну ве­ли­ких рыб сто и пять­де­сят и три, и то­ли­ко су­щым, не про­тор­же­ся мре­жа. Гла­го­ла им Иисус: при­и­ди­те, обе­дуй­те. Ни един же сме­я­ше от уче­ник ис­тя­за­ти Его: Ты кто еси? Ве­дя­ще, яко Гос­подь есть. При­и­де же Иисус, и при­ят хлеб и да­де им, и ры­бу та­кож­де. Се уже тре­тие яви­ся Иисус уче­ни­ком Сво­им, во­став от мертвых.

Еван­ге­лие от Иоан­на, за­ча­ло 67.

Во вре­мя оно, яви­ся Иисус уче­ни­ком Сво­им, во­став от мерт­вых. И гла­го­ла Си­мо­ну Пет­ру: Си­моне Ионин, лю­би­ши ли Мя па­че сих? Гла­го­ла Ему: ей, Гос­по­ди, Ты ве­си, яко люб­лю Тя. Гла­го­ла ему: па­си агн­цы Моя. Гла­го­ла ему па­ки вто­рое: Си­моне Ионин, лю­би­ши ли Мя? Гла­го­ла ему: ей, Гос­по­ди, Ты ве­си, яко люб­лю Тя. Гла­го­ла ему: па­си ов­цы Моя. Гла­го­ла ему тре­тие: Си­моне Ионин, лю­би­ши ли Мя? Оскор­бе же Петр, яко ре­че ему тре­тие, лю­би­ши ли Мя; и гла­го­ла Ему: Гос­по­ди, Ты вся ве­си, Ты ве­си, яко люб­лю Тя. Гла­го­ла ему Иисус: па­си ов­цы Моя. Аминь, аминь, гла­го­лю те­бе, егда бе юн, по­я­са­ше­ся сам, и хож­да­ше, амо­же хо­тя­ше, егда же со­ста­ре­е­ши­ся и воз­де­же­ши ру­це твои, и ин тя по­я­шет, и ве­дет, амо­же не хо­ще­ши. Сие же ре­че, на­зна­ме­нуя, ко­ею смер­тию про­сла­вит Бо­га. И сия рек, гла­го­ла ему: иди по Мне. Об­ра­щь­ся же Петр, ви­де уче­ни­ка, его­же люб­ля­ше Иисус, во след иду­ща, иже и воз­ле­же на ве­че­ри на пер­си Его, и ре­че: Гос­по­ди, кто есть пре­да­яй Тя? Се­го ви­дев Петр, гла­го­ла Иису­со­ви: Гос­по­ди, сей же что? Гла­го­ла ему Иисус: аще хо­щу, да той пре­бы­ва­ет, дон­де­же при­и­ду, что к те­бе? Ты по Мне гря­ди. Изы­де же сло­во се в бра­тию, яко уче­ник той не умрет, и не ре­че ему Иисус, яко не умрет, но аще хо­щу то­му пре­бы­ва­ти, дон­де­же при­и­ду, что к те­бе? Сей есть уче­ник сви­де­тель­ству­яй о сих, иже и на­пи­са сия, и вем, яко ис­тин­но есть сви­де­тель­ство его. Суть же и ина мно­га, яже со­тво­ри Иисус, яже аще по еди­но­му пи­са­на бы­ва­ют, ни са­мо­му мню все­му ми­ру вме­сти­ти пи­ше­мых книг. Аминь.

Источник

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *